Latviešu Krievu Angļu Vācu Franču
Statuss(Aktīvs) Izdruka Arhīvs(0) Studiju plāns Vecais plāns Kursu katalogs Vēsture

Kursa nosaukums Organiskā ķīmija
Kursa kods Ķīmi3016
Zinātnes nozare Ķīmija
Zinātnes apakšnozare Bioorganiskā ķīmija
Kredītpunkti (ECTS) 3
Kopējais stundu skaits kursā 81
Lekciju stundu skaits 16
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 6
Laboratorijas darbu stundu skaits 10
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 49
Kursa apstiprinājuma datums 30/03/2021
Atbildīgā struktūrvienība Pārtikas institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. sc. ing., asoc. prof. Ingmārs Cinkmanis

Priekšzināšanas
Ķīmi1028, Neorganiskā ķīmija
Kursa anotācija
Studenti iegūs zināšanas, iemaņas un kompetenci par bioorganisko savienojumu (lipīdu, membrānu, vitamīnu, ogļhidrātu, aminoskābju, proteīnu, nukleotīdu, hēma un nukleoproteīnu) uzbūvi, ķīmiskajām īpašībām un to izmaiņām šūnas vai apkārtējās vides ietekmē, balstoties uz to reakciju mehānismiem molekulārā līmenī, kā arī par šo īpašību izmaiņu vielu savstarpējā mijiedarbībā, kas nepieciešamas bioķīmijas, mājdzīvnieku fizioloģijas, kā arī specializācijas kursu studijām.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Veidos fundamentālo zināšanu bāzi bioķīmijas studijās un tālākajās veterinārijas studijās, piem., dzīvnieku fizioloģijā, farmakoloģijā, klīniskajā bioķīmijā un profesionālo zināšanu apguvē - 1., 2., 3. un 4. kontroldarbs. Organiskās ķīmijas kursa apguvē studentiem izveidosies prasmes pielietot teorētiskos uzskatus par bioorganisko savienojumu uzbūvi un kopīgajām ķīmiskajām īpašībām gan bioķīmijas apguvē, gan tālākajās veterinārmedicīnas studijās, gan profesionālo problēmu risināšanā, kā arī prasmes izvirzīt hipotēzes un to iespējamos risinājumus, balstoties uz empīriskiem datiem un jaunākajām teorētiskajām atziņām – praktiskie un laboratorijas darbi. Studiju rezultātā studentiem izveidosies kompetence spēt iegūt, atlasīt, analizēt un apkopot informāciju par bioorganisko savienojumu radītajām problēmām dzīvniekam un apkārtējai videi un prognozēt ceļus un metodes to pārvarēšanai vai novēršanai, kā arī kompetenci izskaidrot bioķīmisko reakciju norisi molekulārā līmenī gan speciālistiem, gan klientiem – kolokvijs, mājas darbi
Kursa saturs(kalendārs)
1.Ievads bioorganisko savienojumu uzbūves un reaģētspējas teorētiskajos pamatos. Spirtu, fenolu, ketonu, aldehīdu un amīnu īpašības / 1. Lab. darbs: Instruktāža par drošības tehniku / Spirtu, fenolu un amīnu īpašības (Lekcijas – 2 h, laboratorijas darbi – 2 h).
2.Karbonskābes, esteri, hidroksiskābes, optiskā izomērija / 1. kontroldarbs / 1. mājas darbs / 2. Lab. darbs: Karbonilgrupas reakcijas / 3. Lab. darbs: Karbonskābes un to atvasinājumi (Lekcijas – 2 h, laboratorijas darbi – 2 h).
3.Lipīdi / 2. kontroldarbs / 4. Lab. darbs: Dikarbonskābju un hidroksikarbonskābju īpašības (Lekcijas – 2 h, laboratorijas darbi – 2 h).
4.Ogļhidrāti I / 2. mājas darbs / 5. Lab. darbs: Tauki un ziepes (Lekcijas – 2 h, laboratorijas darbi – 2 h).
5.Ogļhidrāti II / 3. kontroldarbs / 6. Lab. darbs: Ogļhidrāti (Lekcijas – 2 h, laboratorijas darbi – 2 h).
6.Aminoskābes un proteīni / 3. mājas darbs (Lekcijas – 2 h, praktiskie darbi – 2 h).
7.Nukleīnskābes / Laboratorijas darbu aizstāvēšana (Lekcijas – 2 h, praktiskie darbi – 2 h).
8.Citi bioloģiski nozīmīgi savienojumi / Laboratorijas darbu aizstāvēšana / 4. kontroldarbs (Lekcijas – 2 h, praktiskie darbi – 2 h).
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Mācībspēka norādītajos laikos students raksta četrus kontroldarbus, sekmīgi izpilda praktiskos darbus, izstrādā četrus laboratorijas darbus, iesniedz to protokolus un kursa noslēgumā aizstāv laboratorijas darbus.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Laboratorijas darbu protokolu sagatavošana – ķīmisko reakciju, novērojumu, secinājumu un eksperimenta gaitas apkopošana un sistematizēšana.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Studenti saņem ieskaiti, ja paredzētajos laikos ir izpildīti, ieskaitīti un aizstāvēti visi laboratorijas darbi, praktiskie darbi izpildīti, un visi kontroldarbi uzrakstīti sekmīgi.
Obligātā literatūra
1. Kreicbergs V. Organiskās un pārtikas ķīmijas pamati. Mācību līdzeklis. Jelgava: LLU, Rīga: Drukātava, 2008. 228 lpp 2. Morozovs A., Jākobsone I., Mekšs P. Pārtikas ķīmija. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2008. 208 lpp. 2. Opганическая химия: в вопросах и ответах. Под ред. Ивина Б.А. и Пиотровского Л.Б. Caнкт-Петербург: Наука, 2002. 510 c. 3. McMurry J. Organic chemistry with biological applications. 3rd ed. Stamford : Cengage Learning, c2015. 4. Vollhardt K. P. C., Schore N. E.. Organische Chemie. 4. Aufl. Weinheim: WILEY-VCH, 2005. 1542 S. 5. Dewick P.M. Essentials of Organic Chemistry: for students of pharmacy, medicinal chemistry and biological chemistry. Chichester; Hoboken, N.J.: John Wiley & Sons, 2006. 696 p.
Papildliteratūra
1. Klein D.R. Organic Chemistry. 2-nd ed. Hoboken (N.J.): Wiley, 2008. 363 p. 2. Winter A. Organische Chemie für Dummies. Weinheim: Wiley-VCH, 2007. 374 p. 3. Vollhardt K.P.C., Schore N.E. Organic chemistry. In: Structure and Function. 5th ed. New York: W.H.Freeman and company, New York, 2007, p.1254-1366 p.
Periodika un citi informācijas avoti
1.Bioorganic Chemistry. Published by Elsevier Inc. ISSN: 0045-2068 2.Bioorganic & Medicinal Chemistry. Published by Elsevier Inc. ISSN: 0968-0896 Pilni teksti Science Direct datubāzē
Piezīmes
Pilna laika, obligāts 2.līmeņa profesionālās studiju programmas "Veterināmedicīna " studiju kurss