Latviešu Krievu Angļu Vācu Franču
Statuss(Aktīvs) Izdruka Arhīvs(0) Studiju plāns Vecais plāns Kursu katalogs Vēsture

Kursa nosaukums Dzīvnieku reprodukcija II
Kursa kods VeteB045
Zinātnes nozare Veterinārmedicīna zinātne
Kredītpunkti (ECTS) 5
Kopējais stundu skaits kursā 135
Lekciju stundu skaits 32
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 32
Laboratorijas darbu stundu skaits 0
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 71
Kursa apstiprinājuma datums 20/12/2023
Atbildīgā struktūrvienība Klīniskais institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Ph.D., doc. Santa Skuja
Ph.D., doc. Guna Ringa-Ošleja
Pirmā cikla profesionālā(līm.), pasn. Aīda Vanaga
Dr. med. vet., prof. (Emeritus) Vita Antāne
Mg. med. vet., pasn. Evija Eihvalde
Mg. med. vet., pasn. Māra Mangale

Priekšzināšanas
Vete4109, Iekšķīgās slimības, ganāmpulka veselība II
VeteB026, Parazitoloģija un invāzijas slimības II
VeteB034, Iekšķīgās slimības, ganāmpulka veselība II
VeteB044, Dzīvnieku reprodukcija I
Kursa anotācija
Kursa mērķis – dzīvnieku reprodukcijas II kursa daļā studenti apgūst Veterināro ginekoloģiju, kas apskata dažādu sugu sievišķās kārtas dzīvnieku (govis, ķēves, aitas, kazas, cūkas, kuces un kaķenes) dzimumorgānu slimības, kas novērojamas ārpus grūsnības laika, dzemdībām un normālā pēcdzemdību perioda, un to nozīmi neauglības izcelsmē, kā arī piena dziedzeru (tesmeņa) fizioloģiju un slimības.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas par dažādu sugu sievišķās kārtas dzīvnieku (govis, ķēves, aitas, kazas, cūkas, kuces un kaķenes) dzimumorgānu iedzimtām un iegūtām slimībām, kas var radīt izmaiņas piena dziedzeru (tesmeņa) sekrēcijā un piena sastāvā. Zināšanu pārbaudes veids - 4 kontroldarbi
Prasmes – veikt reproduktīvo orgānu un piena dziedzeru (tesmeņa) klīnisko izmeklēšanu un sniegt neatliekamo pirmo palīdzību, identificēt un izskaidrot patoloģiskās norises reproduktīvās sistēmas, tai skaitā piena dziedzeru (tesmeņa), darbībā un ieteikt pasākumus, kas nodrošina dzīvnieku turpmāko izmantošanu ražošanā . Praktisko iemaņu pārbaude pie dzīvnieka. Kompetence – saskaņā ar iegūtajām zināšanām un prasmēm patstāvīgi veikt klīniskā un epidemioloģiskā gadījuma aprakstu (KEGA), izvēloties vienu gadījumu no Lielo dzīvnieku prakses II, saistītu ar lauksaimniecības dzīvnieku pēcdzemdību periodu un turpmāko reprodukciju.
Kursa saturs(kalendārs)
1.Dažādu sugu dzīvnieku (govis, ķēves, aitas, kazas, cūkas, kuces un kaķenes) pēcdzemdību perioda patoloģija (dzemdību traumas, olnīcu funkciju traucējumi, dzemdes iekaisumi) – 8 h lekcijas un 6 h praktiskie darbi.
1.kontroldarbs Pēcdzemdību perioda patoloģija
2.Govju (slaucamo un gaļas), aitu, kazu, cūku un ķēvju reprodukcija un reprodukcijas rādītāju izvērtējums – 8 h lekcijas un 10 h praktiskie darbi. Kuces un kaķenes reprodukcijas rādītāji, un šo sugu pavairošanas lietderības izvērtējums – 2 h lekcija.
2.kontroldarbs Aitu, kazu, cūku, ķēvju, slaucamo un gaļas govju reprodukcija.
3.Tesmeņa funkcionālā anatomija, histoloģija, fizioloģija, izmeklēšana. Mastītu klasifikācija, diagnostika, ārstēšana, profilakse – 6 h lekcijas un 6 h praktiskie darbi.
3.kontroldarbs Tesmeņa veselība, mastīti.
4.Neauglība (simptomi, iedzimtā, funkcionālā neauglība). Infekcijas un invāzijas slimības kā neauglības cēloņi. Jaundzīvnieku slimības – 8 h lekcijas un 6 h praktiskie darbi.
4.kontroldarbs Neauglība. 5.KEGA aizstāvēšana – 4 h praktiskie darbi.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Sekmīgi nokārtoti 4 kontroldarbi un viens Klīnisko un epidemioloģisko gadījumu analīzes (KEGA) darbs.
Lekciju un praktisko darbu kavējumi nav vairāk kā 30% no kopējā nodarbību daudzuma. Ja neattaisnoti kavējumi pārsniedz 30% no kopējā nodarbību daudzuma, kurss jāapgūst no jauna. Praktisko darbu ar dzīvniekiem kavēšanas gadījumā students tos atstrādā MPS “Vecauce”, iepriekš laiku saskaņojot ar saimniecības veterinārārstu.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Klīnisko un epidemioloģisko gadījumu analīzes (KEGA) darbs par lauksaimniecības dzīvnieku reprodukciju (slimība, reprodukcijā pielietotās metodes u.c.), kura ietvaros studentam jāveic padziļināta literatūras analīze un gadījuma apraksts, vadoties pēc reprodukcijas kursa KEGA vadlīnijām. Gadījuma apraksts jāpapildina ar zinātniskās un speciālās literatūras izpēti (ne mazāk kā 10 literatūras avoti) un rakstiskā veidā jāiesniedz priekšmeta docētājiem. Darba apjoms līdz 10 lpp. Pēc darba rakstiskās formas iesniegšanas tas noslēgumā mutiski jāprezentē ar 5 – 7 minūtes ilgu, ilustrētu PowerPoint prezentāciju, paužot būtiskāko informāciju par savu tēmu, atbildot uz jautājumiem un pamatojot sniegto informāciju. Darbs jāiesniedz un jāaizstāv kursa vadītāja noteiktajā termiņā.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Mutiska un rakstiska zināšanu pārbaude (10 ballu sistēmā) lekciju un praktisko darbu laikā. Praktisko iemaņu kontrole pie dzīvniekiem. Gala vērtējuma atzīmi veido mutiska eksāmena, 4 kontroldarbu un KEGA darba vērtējuma vidējā vērtība.
Obligātā literatūra
1.Afanasjevs I. Veterinārā dzemdniecība un ginekoloģija. Rīga: Zvaigzne, 1983. - 360 lpp. Grāmatas atrodas LBTU abonementā.
2.Brūveris Z., Baumane S., Dūrītis I. Mājdzīvnieku praktiskā anatomija. Medicīnas apgāds, 2018.- 634 lpp. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā un LBTU abonementā.
3.Brūveris Z. Veterinārās histoloģijas pamati. Medicīnas apgāds 2015.- 527 lpp. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
4.Akers R. Michael & Denbow D. Michael. Anatomy & Physiology of Domestic Animals. Blackwell Publishing, first edition, 2008.- 612 p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
5.Duce K.M., Sack W.O., Wensing C.J.G. Textbook of Veterinary Anatomy. Saunders, 2010.-833p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
6.Koning H.E., Liebich H.-G. Veterinary Anatomy of Domestic Mammals: Textbook and Colour Atlas, Sixth Edition Hardcover, 2014. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
7.Carla L. Carleton, Chenowelth Lorton. Equine Theriogenology, 2011.-1207p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
8.Samper J.C. Current therapy in equine reproduction. Saunders Elsevier, 2007.-492p. Grāmata atrodas LBTU lasītavā.
9.Mine C.B., Morel D. Equine Reproductive Physiology, Breeding and Stud Management, 2015.-427 p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
10.Noakes D. et al. Veterinary Reproduction and Obstetrics. 2009.- 950 p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
11.Hooper. Bovine reproduction. 2015.-800p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
12.Straiton E. Calving the Cow&Care of the Calf. The Crowood Press. 2002.-132p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā. 13.Divers T.J., Peek S.F. Reproductive Diseases. Saunders. 2008. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
Papildliteratūra
1.Compendium of animal reproduction: 3rd revised edition. – Intervet International B.V., 1997. – 279 p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
2.Geofferey H. Atrhur et. al. Veterinary Reproduction and Obstetrics. London, Philadelphia, Toronto, Sidney, Tokyo, 1996. - 726 p. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā. 3.Richter J., Gotze R. Tiergeburtshilfe.Verlag Paul Parey. Berlin und Hamburg.- 1993.- 642 s. Grāmata atrodas VMF Informācijas centrā.
Periodika un citi informācijas avoti
1.Veterinārais žurnāls. Latvijas Veterinārārstu biedrības informatīvs biļetens. ISSN1407-0065. No 2008. gada. Žurnāli atrodami VMF Informācijas centrā.
2.Journal Veterinary Medicine sākot ar 1996 gadu. Žurnāli atrodas VMF Informācijas centrā.
3.Journal of Veterinary Science no 2004. gada. ISSN 1229 - 845X. Žurnāli atrodami VMF Informācijas centrā.
4.Žurnāls Agrotops 2017. un 2018. gads. Žurnāli atrodami VMF Informācijas centrā.
5.Žurnāls Latvijas Lopkopis 2017. un 2018. gads. Žurnāli atrodami VMF Informācijas centrā. 6.AJAS (Asian-Australasian Journal of Animal Sciences. www.ajas.info
Piezīmes
Obligātais otrā cikla profesionālās augstākās izglītības studiju programmā Veterinārmedicīna