Excel
Kursa nosaukums Sīkdzīvnieku slimības I
Kursa kods VeteB027
Zinātnes nozare Veterinārmedicīna zinātne
Kredītpunkti (ECTS) 4
Kopējais stundu skaits kursā 108
Lekciju stundu skaits 30
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 22
Laboratorijas darbu stundu skaits 0
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 56
Kursa apstiprinājuma datums 07/04/2021
Atbildīgā struktūrvienība Pārtikas un vides higiēnas institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. med. vet., doc. Ruta Medne
Pirmā cikla profesionālā(līm.), pasn. Alīna Kļaviņa
Mg. med. vet., pasn. Anna Anita Krūklīte
Pirmā cikla profesionālā(līm.), pasn. Lelde Tītmane

Priekšzināšanas
BiolB004, Dzīvnieku bioloģija, ekoloģija un etoloģija II
VeteB004, Mājdzīvnieku anatomija III
VeteB010, Fizioloģija II
VeteB013, Bakterioloģija, mikoloģija, virusoloģija III
VeteB014, Dzīvnieku labturība, vides higiēna II
VeteB026, Parazitoloģija un invāzijas slimības II
VeteB037, Dzīvnieku patologanatomiskās sekcijas
Aizstātais(-ie) kurss(-i)
Vete5011 [GVET5011] Sīkdzīvnieku slimības I
Kursa anotācija
Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas un iemaņas par medus bišu un mājputnu slimībām, diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi.
Studenti apgūst medus bišu (mātes, trana, darba bites) anatomiju un bioloģiju, darbus dravā, slimību diagnostiku un profilaksi, paraugu iegūšanu izmeklēšanai medus bišu slimību gadījumos, kā arī slimību apkarošanas pamatprincipus un metodes. Apskata mājputnu slimības, kas saistītas ar putnu ēdināšanu, turēšanu, labturību un inkubēšanu; infekcijas slimības (baktēriju, vīrusu, mikroskopisko sēņu un parazītu ierosinātas slimības), to diagnostikas iespējas un ārstēšanas, profilakses pasākumus.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas – izpratne par mājputnu un medus bišu anatomiju, fizioloģiju, etioloģiju un labturību, aktuālākām slimībām, to patoģenēzi un epidemioloģiju (trīs kontroldarbi);
Prasmes – spēt klīniski izmeklēt un ievākt anamnēzi mājputnu ganāmpulkos un medus bišu saimēs, noteikt diferenciāldiagnozes un piemērot nepieciešamos ārstēšanas un profilakses pasākumus (praktiskie darbi); Kompetence – izvērtēt mājputnu un medus bišu turēšanas un labturības apstākļus, atpazīt dažādu slimību radītās klīniskās pazīmes (praktiskie darbi).
Kursa saturs(kalendārs)
1. Ievads putnkopībā (vēsture, mājputni un to turēšanas veidi). Mājputnu slimības, kuras saistītas ar turēšanas un labturības neievērošanu un kļūdām. Mājputnu klīniskā izmeklēšana. (5h)
2. Jaunputnu slimības, tai skaitā olu inkubēšana. Biodrošības pasākumi, infekcijas slimību profilakse. (5h)
3.Mājputnu infekcijas slimības (baktēriju, vīrusu un mikroskopisko sēņu ierosinātas slimības), to klīniskās pazīmes, diagnostika un ārstēšana.(5h)
4. Kontroldarbs (neinfekciozās un infekciozās mājputnu slimības). Mājputnu ektoparazitozes, to klīniskās pazīmes, diagnostika, ārstēšana un profilakse.(5h)
5. Mājputnu endoparazitozes, to klīniskās pazīmes, diagnostika, ārstēšana un profilakse.(4h)
6. Kontroldarbs (mājputnu parazitozes). Ievads biškopībā; sistemātika, biškopības inventārs, produkti, saimnieciskā nozīme. (5h)
7. Medus bites attīstība, darba cikls; dzīve stopā, saimes sastāvs, uzvedība dažādos gadalaikos; medus bites (mātes, trana, darba bites) anatomija; spietošana. Apkārtējās vides un saimnieciskās darbības ietekme uz medus bišu veselību. (5h)
8. Medus bišu dzīves ietekmējošie faktori. Kaitēkļu un ienaidnieku ielaušanās, uzbrukumi. Medus bišu slimību diagnostika. (5h)
9. Slimību iedalījums. Dzīves un barošanās kļūdas (toksikozes, barības nepietiekamība). Slimību ierosinātāji - baktērijas, spiroplazmas, riketsijas, vīrusi, mikozes). (5h) 10. Slimību ierosinātāji - – protozoozes, helmintozes, akarozes, entomozes, biozes. Medus bišu slimību profilakse. Kontroldarbs bites. (4h).
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Sekmīgi nokārtoti trīs kontroldarbi (neinfekciozās un infekciozās mājputnu slimības, mājputnu parazitozes un bišu slimības) un nokārtots eksāmens. Lekciju un praktisko darbu kavējumi nav vairāk kā 30% no kopējā nodarbību daudzuma. Ja neattaisnotie kavējumi ir vairāk kā 30% no kopējā nodarbību skaita, tad kurss ir jāapgūst no jauna.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Patstāvīgi jāstudē mācībspēka norādītie jaunākie zinātniskie raksti par medus bišu un mājputnu slimībām.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Studiju kursa kontroldarbi un eksāmens tiek vērtēti atbilstoši LBTU Studiju nolikumā norādītājiem 10 ballu sistēmas skalas kritērijiem. Katras studiju kursa tēmas beigās students kārto kontroldarbu un iegūst atzīmi: 1) neinfekciozās un infekciozās mājputnu slimības; 2) mājputnu parazitozes; 3) bišu slimības. Katrā kontroldarbā jābūt pareizi atbildētiem vismaz 70 % no jautājumiem. Kontroldarbos tiek iekļauti patstāvīgā darba jautājumi.
Lai pielaistu eksāmenam, jābūt sekmīgi nokārtotiem 3 kontroldarbiem. Rakstisks eksāmens, zemākā sekmīgā atzīme tiek piešķirta, ja ir pareizi atbildēti vizmas 70% no visiem jautājumiem. Eksāmena atzīme tiek rēķināta kā aritmētiskais vidējais no trīs kontroldarbu vidējās atzīmes un rakstiskā eksāmenā iegūtās atzīmes, decimāldaļas noapaļojot rakstiskā eksāmena atzīmes virzienā.
Obligātā literatūra
1.Šteiselis J. Bites piemājas dravā. 100 jautājumi un atbildes. Rīga: Apgāds Jumava, 2016. 160 lpp.
2.Šteiselis J. Biškopība iesācējiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2009, 164 lpp.
3.Terry Ryan Kane, Cynthia M. Faux Honey Bee Medicine for the Veterinary Practitioner. Wiley-Blackwell, 2021, pp. 400.
4.Nicolas Vidal-Naquet Honeybee Veterinary Medicine: Apis Mellifera L.. 5m Publishing, 2015, pp. 284.
5.Greenacre B.C., Morishita Y.T. Backyard poultry medicine and surgery. A guide for veterinary practioners. Wiley Blackwell, 2021, pp. 675.
6.Poland G., Raftery A. Backyard Poultry Medicine and Surgery. BSAVA, 2019, pp. 374.
7.Pattison M., McMullin P.F., Bradbury J.M, Alexander D.J. Poultry diseases 6th edition. Saunders Elsevier, 2008, pp. 631. 8.Vegad L.J. A colour atlas of poultry diseases An Aid to farmers and poultry professionals. International Book Distributing Co, 2007, pp. 131.
Papildliteratūra
1.Barrow P., Nair V., Baigent S., Atterbury R., Clark M. Poultry Health. A guide for Professionals. Cab International, 2021, pp.350.
2.Dewulf J., Van Immerseel F. Biosecurity in animal production and veterinary medicine. Cab International, 2019, pp. 525. 3.Latvijas Biškopības biedrības brošūras, pieejamas: https://www.strops.lv/broras
Periodika un citi informācijas avoti
1.ZM, PVD Dzīvnieku infekcijas slimību valsts uzraudzības gada plāns.
2.Komisijas regula (ES) Nr.37/2010 par farmakoloģiski aktīvajām vielām un to klasifikāciju pēc to atlieku maksimāli pieļaujamā satura.
3.World's Poultry Science Journal (ISSN 1743-4777)
4.Latvijas Biškopības biedrības Žurnāls "Biškopis" 5.World Organisation for Animal Health: https://www.woah.org/en/disease/diseases-of-bees/
Piezīmes
Obligātais kurss otrā cikla profesionālās augstākās izglītības studiju programmā Veterinārmedicīna