Excel
Kursa nosaukums Lietišķā mehānika
Kursa kods Meha2001
Zinātnes nozare Mašīnbūve un mehānika
Zinātnes apakšnozare Lietišķā mehānika
Kredītpunkti (ECTS) 4.5
Kopējais stundu skaits kursā 121.5
Lekciju stundu skaits 24
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 16
Laboratorijas darbu stundu skaits 8
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 72
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. sc. ing., Imants Ziemelis
Dr. habil. sc. ing., Guntars Uzkliņģis
Mg. sc. ing., Jānis Vizbulis

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Lietišķās mehānikas studijas sagatavo ekspertu radošai darbībai, attīsta inženierdomāšanu, māca lietot zināšanas praktiskā darbībā dažādu mašīnu detaļu bojājumu iemeslu analīzei. Studiju kursa sadaļas: Teorētiskā mehānika, Materiālu pretestība un Mašīnu elementi.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas: Saprot spēku projicēšanas metodi un prot sastādīt līdzsvara vienādojumus, kā rezultātā tiek aprēķinātas konstrukciju balstu reakcijas. Zina noteikt ķermeņa punktu ātrumus un paātrinājumus, izprot materiālu un konstrukciju stiprības, noturības un deformāciju inženiertehnisko aprēķinu pamatprincipus.
Prasmes: Prot abstrahētā un analītiskā veidā apskatīt dažādu ķermeņu un konstrukciju stāvokli un iedarbi uz citām mehāniskām sistēmām, izmantojot materiālu pretestības metodes un paņēmienus spēj veikt vienkāršu inženiertehnisku konstrukciju stiprības, stabilitātes un deformācijas aprēķinus. Kompetence: Spēj izmantot teorētiskās mehānikas pamatprincipus praktiskajā un zinātniskajā darbībā, spēj patstāvīgi risināt inženiertehniskas problēmas un veikt nepieciešamos aprēķinus iekārtu konstruēšanas darbu izpildei
Kursa saturs(kalendārs)
1 Teorētiskā mehānika. Spēki, reakcijas, līdzsvara nosacījumi
2 Berze, smaguma centrs, stabilitāte
3 Kinemātika, ātrums un paātrinājums, cieta kermeņa kustība
4 Komplāna kustība. Punkta salikta kustība
5 Dinamika. Ņūtona likumi. Dinamikas pamatlikumi
6 Mehāniskās sistēmas dinamika. Kinētiskā enerģija, darbs, jauda. Dalambera princips. Kontroldarbs
7 Materiālu pretestība. Vispārīgie jēdzieni. Šķēluma metode
8 Spriegumu jēdziens. Stiepe, spiede, virsmas spiede, bīde
9 Vērpes un lieces slogojums
10 Šķeluma ģeometriskie raksturotāji
11 Patstāvīgais darbs
12 Mašīnu elementi. Pamatjēdzieni. Detaļu aprēķina pamati
13 Materiāli. Projektēšanas principi. Izjaucamie savienojumi
14 Neizjaucamie savienojumi. Lodētie un līmētie savienojumi
15 Asis un vārpstas. Pārvadi 16 Gultņi. Atsperes. Kontroldarbs un patstāvīgā darba aizstāvēšana
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Jābūt iesniegtiem trijiem patstāvīgiem darbiem: Materiālu pretestībā par šķēlumu ģeometriskiem raksturojumiem un iekšējo spēku faktoru pamatslogojumu epīrām un stiprības aprēķiniem. Mašīnu elementos - par vārpstas mezgla projektēšanu. Paredzēti četri kontroldarbi: Teorētiskā mehānikā par spēku sistēmas līdzsvaru, dināmikas otro pamatuzdevumu un kinetostatisko metodi. Mašīnu elementos - par vārpstam un ritgultņiem. Praktisko un laboratorijas darbu apmeklējums ir obligāts. Students pielaižams pie kompleksā eksāmena pēc kontroldarbu, praktisko un laboratorijas darbu izpildes un patstāvīgo darbu ieskaitīšanas. Iespējams iegūt eksāmena akumulējošu vērtējumu, ja visi studiju darbi nokārtoti ar labu (7) atzīmi.
Obligātā literatūra
1. John R. Taylor. Classical Mechanics. University Science Books, 2005.
2. Ziemelis I., Kaķītis A., Dominieks L. Materiālu pretestība. -Jelgava: LLU, 2008. 3. Иванов М.Н. Детали машин: Учебник для машиностроительных специальностей вузов/ Иванов М.Н., Ориногенов В.А. - 11-у изд., перераб. - И.: Высш. шк., 2007.
Papildliteratūra
1. Сборник коротких задач по теоретической механике. Под редакцией О. Э. Кепе. Изд. Лань. Санкт-Петербург. Москва. Краснодар. 2008. 2. Uzkliņģis G. Mašīnu elementi, 1.daļa: Savienojumi. - Jelgava: 2008.
Piezīmes
Obligātais (A daļas) studiju kurss Tehniskās fakultātes 1.līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas "Tehniskais eksperts" studentiem.