Excel
Kursa nosaukums Augkopība I
Kursa kods LauZ4001
Zinātnes nozare Lauksaimniecības un zivsaimniecības zinātnes, mežzinātne
Zinātnes apakšnozare Laukkopība
Kredītpunkti (ECTS) 8.25
Kopējais stundu skaits kursā 222.75
Lekciju stundu skaits 56
Laboratorijas darbu stundu skaits 32
Kursa apstiprinājuma datums 28/10/2011
Atbildīgā struktūrvienība #Agrobiotehnoloģijas institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. agr., prof. Zinta Gaile
Mg. agr., Dzintra Kreita

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Kursā apgūst ražu veidošanās teorētiskos pamatus: laukaugu ražību ietekmējošie agroekoloģiskie faktori to savstarpējā sakarība, vienotība un mijiedarbība. Iespējamie ražu līmeņi un to aprēķināšanas iespējas; apgūst sēklkopību: tās nepieciešamība un organizācija, sēklu morfoloģiskās un anatomiskās atšķirības, sēklu kvalitāte, sertifikācija, sagatavošana, uzglabāšana un realizācija. Apgūst graudaugu un bumbuļaugu tautsaimniecisko nozīmi, morfoloģiskās un bioloģiskās īpašības, agroekoloģiskās prasības, augšanas un attīstības īpatnības, audzēšanas agrotehniku un ražas kvalitātes vērtēšanu.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Studenti iegūst zināšanas par laukaugu ražību ietekmējošiem agroekoloģiskiem faktoriem, to savstarpējo mijiedarbību, sēklkopības organizāciju Latvijā un sēklas sertifikāciju, par pirmās un otrās grupas labību un kartupeļu morfoloģisko uzbūvi, agroekoloģiskajām prasībām, audzēšanas agrotehniku un ražas kvalitāti.
Studenti prot novērtēt laukaugu ražību ietekmējošo faktoru lomu, prot noteikt un analizēt sēklas un graudu kvalitāti, prot izmantot sēklas dokumentāciju, atšķir sēklas, pazīst labības un kartupeļus un to šķirnes, prot aprēķināt labību ražību atbilstoši agroekoloģisko faktoru nodrošinājumam, prot izvēlēties audzēšanas agrotehniku labībām un kartupeļiem un sastādīt ražas ieguves tehnoloģisko plānu. Studenti ir kompetenti organizēt labību un kartupeļu ražošanu, ražas novākšanu, pirmapstrādi, uzglabāšanu, realizāciju, izvēlēties piemērotas šķirnes, vadīt sēklkopību saimniecībā, studēt zinātnisko literatūru un turpināt pašizglītoties par kursā iekļautajām tēmām.
Kursa saturs(kalendārs)
1 Augkopība kā lauksaimnieciskās ražošanas pamatnozare, tās raksturojums, nozīme un saistība ar citām nozarēm.
2 Kultūraugu klasifikācija, to grupējums pēc bioloģiskās piederības un iegūtās produkcijas veidiem.
3 Laukaugu ražas veidošanās teorētiskie pamati. Laukaugu ražību ietekmējošie agroekoloģiskie faktori, to mijiedarbība.
4 Fotosintētiski aktīvā radiācija (FAR), tās daudzuma izmaiņas laikā un telpā, FAR sadalījums laikā un telpā.
5 Augkopības produkcijas enerģētiskā bilance. Temperatūra un augu augšana un attīstība.
6 Mitruma nodrošinājuma loma augu ražas ieguvē. Labību ražas aprēķins atbilstoši agroekoloģisko faktoru nodrošinājumam.
7 Sēklas nozīme augkopības produkcijas ražošanā. Šķirnes tīrība un citi kritēriji.
8 Sēklkopības sistēma un tās organizācija Latvijā. Sēklas materiāla sertifikācija, sertifikācijas shēma.
9 Labību vispārējais raksturojums, to botāniskā piederība. Labību un to sēklu morfoloģiskās pazīmes.
10 Labību augšana un attīstība. Fenoloģiskās fāzes un decimālais kods.
11 Ziemāju labības - bioloģiskās īpatnības un agroekoloģiskās prasības. Latvijā audzējamo ziemāju labību sugu ziemcietība.
12 Vasarāju labības. Latvijā audzējamās vasarāju sugas, to agroekoloģiskās prasības, nozīme graudu patēriņa nodrošināšanā.
13 Ziemāju un vasarāju labību agrotehnika.Griķi, prosa, sorgo, rīss.
14 Labību novākšana un ražas uzglabāšana. Kukurūzas audzēšanas mērķi Latvijā, agroekoloģiskās prasības, agrotehnika.
15 Bumbuļaugu botāniskais raksturojums. Kartupeļu audzēšanas agroekoloģiskās prasības. 16 Kartupeļu audzēšanas tehnoloģijas. Topinambūr, tā nozīme, izmantošana un audzēšanas tehnoloģija.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Izstrādāti un aizstāvēti visi paredzētie laboratorijas darbi, uzrakstīti 6 kontroldarbi, izstrādāts mājas darbs: Ražu līmeņi un to aprēķināšana labībām, un aprēķinātās ražas ieguves tehnoloģiskā plāna sastādīšana. Gala atzīme veidojas akumulējoši atbilstoši darba rezultātiem semestra laikā.
Obligātā literatūra
1. Augkopība. Ruža A. (red.) Jelgava: LLU, 2004. 374 lpp.
2. Jurševskis L., Holms I., Freimanis P. Augkopība. Rīga: Zvaigzne, 1988. 509 lpp.
3. Augkopības praktikums. P. Freimanis, I. Holms, J. Jurševskis, J. Lauva, A. Ruža. Rīga: Zvaigzne, 1980. 326 lpp. 4. Handbuch des Pflanzenbaues 1. Grundlagen der Landwirtschaftlichen Pflanzenproduktion. Keller E.R., Hanus H., Heyland K.U. Stuttgart: Ulmer, 1997.
Papildliteratūra
1. Copeland L.O., McDonald M.B. Principles of Seed Science and Technology. 3rd Edition. New York etc.: Chapman & Hall, 1995. 409 p.
2. Kunkulberga D., Ruža A. Kviešu un rudzu graudu uzturvērtība un izmantošana maizes ražošanā. Jelgava: LLU, 2009. 55 lpp. 3. Каюмов М.К. Программирование урожаев сельскохозяйственных культур. Москвa: Агропромиздат. 1989. 317 с.
Periodika un citi informācijas avoti
1. LLU Raksti, Agronomijas Vēstis, Agronomy Research Latvijas Lauksaimniecības universitātes Raksti. Latvijas Lauksaimniecības universitāte. ISSN 1407-4427.
2. Agro Tops. Rīga: Aģentūra Agro apgāds. ISSN 1407-5164. 3. Top agrar: Das Magazin fuer moderne Landwirtschaft. Muenster : Landwirtschaftsverlag, -1996- ISSN 0342-2399.
Piezīmes
Studiju kurss iekļauts akadēmiskajā bakalaura studiju programmā "Lauksaimniecība" specializācijas virzienam laukkopībā pilna laika studijās un otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmā "Lauksaimniecība" specializācijas virzienam laukkopībā nepilna laika studijās.