Excel
Kursa nosaukums Lauksaimniecības resursi
Kursa kods LauZ1010
Zinātnes nozare Lauksaimniecības zinātne (nav zn)
Kredītpunkti (ECTS) 7.5
Kopējais stundu skaits kursā 202.5
Lekciju stundu skaits 40
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 40
Kursa apstiprinājuma datums 18/10/2011
Atbildīgā struktūrvienība Augsnes un augu zinātņu institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. agr., prof. Zinta Gaile
Dr. habil. agr., prof. (Emeritus) Aldis Kārkliņš

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Studiju kurss sniedz zināšanas par studiju organizāciju LLU, sākotnējās zināšanas pētījumu metodikā, kā arī par lauksaimnieciskajai ražošanai nepieciešamajiem dabas resursiem, to iedalījumu. Iepazīstina ar nedzīvās dabas resursiem - klimatu, ūdeni, augsni; derīgiem izrakteņiem, to izmantošanas iespējām. Iepazīstina ar dzīvās dabas resursiem: augiem, dzīvniekiem, mikroorganismiem. Studenti gūst priekšstatu par lauksaimniecības un tās apakšnozaru vietu tautsaimniecībā.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Studiju kurss sniedz zināšanas par studiju organizāciju LLU un sākotnējās zināšanas pētījumu metodikā. Studenti gūst zināšanas par resursiem, to iedalījumu, nozīmi un izmantošanu: par klimatu, augsni, derīgajiem izrakteņiem, augiem, dzīvniekiem, mikroorganismiem. Studiju kurss sniedz zināšanas par lauksaimniecības nozari un apakšnozarēm, to saistību un savstarpējo pakārtotību.
Studenti prot organizēt savu studiju procesu atbilstoši LLU normatīvajiem aktiem un prot atbilstoši prasībām noformēt studiju darbus. Studenti pazīst iežus un minerālus, izprot klimata, augsnes un derīgo izrakteņu nozīmi. Studenti prot atšķirt lauksaimnieciskajai ražošanai derīgos un kaitīgos augus, dzīvniekus un mikroorganismus, izprot lauksaimniecības nozares iedalījumu apakšnozarēs un to lomu tautsaimniecībā. Rezultātā studenti ir kompetenti izvēlēties savu turpmāko studiju specializāciju: agronomija, zootehnika vai uzņēmējdarbība lauksaimniecībā un ir sagatavoti turpmāko studiju kursu apgūšanai.
Kursa saturs(kalendārs)
1 Ievads studijās: studentu tiesības un pienākumi; studiju administrēšana. Studentu organizācijas LLU.
2 LLU satversme; LLU un LF struktūra.
3 Ievads pētījumu metodikā: pētījumu plānošanas vispārīgie principi. Zinātnisko darbu pamatsadaļas.
4 Zinātnisko darbu sakārtojuma, noformējuma, izstrādes prasības.
5 Nedzīvās dabas resursi: zemes dabas resursu iedalījums, to raksturojums.
6 Zemes uzbūve un veidošanās; zemes attīstības vēsture.
7 Minerālu un iežu veidi, to loma zemes dabas resursu veidošanā.
8 Latvijas klimata un meteoroloģisko apstākļu raksturojums.
9 Derīgo izrakteņu veidi un to resursi Latvijā, nozīme lauksaimniecībā.
10 Derīgo izrakteņu kadastrs.
11 Dzīvās dabas resursi: jēdziens par lauksaimniecību un dzīvās dabas resursiem. Augkopība un graudkopība.
12 Augkopības apakšnozares: dārzkopība, cukurbiešu, kartupeļu, zālaugu audzēšana, izmantotie augu resursi.
13 Augkopības apakšnozares: eļļas augu un šķiedraugu audzēšana, netradicionālas nozares; selekcija un sēklkopība.
14 Dzīvnieku resursi lauksaimniecībā, lopkopība kā pamatnozare. Piensaimniecības un gaļas ražošanas raksturojums.
15 Lauksaimnieciskās ražošanas dažādošanai piemēroto lopkopības nozaru raksturojums, izmantotie dzīvnieku resursi 16 Mikroorganismu resursi lauksaimniecībā. Mikroorganismu nozīme dažādos lauksaimnieciskās ražošanas procesos.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Jānostrādā visi praktiskie darbi, sekmīgi (minimālais vērtējums 4 balles) jāuzraksta 6 - 7 kontroldarbi, jāaizstāv kursa darbs. Gala vērtējums studiju kursā veidojas akumulējoši kā semestra darba laikā iegūto vērtējumu vidējā balle.
Obligātā literatūra
1. Ģeoloģija, augsne, agroķīmija: metodiskie norādījumi mācību praksei. 2. pārstr. un papild. izd. A. Kārkliņš, I. Līpenīte, I. Lūse u.c. Prof. A. Kārkliņa red. Jelgava: LLU, 2008.
2. Augkopība. Ruža A. (red.) Jelgava: LLU, 2004.
3. Grīslis Z., Garkāvijs F., Sprūžs J. Lopkopība. Rīga: Zvaigzne, 1991. 355 lpp. 4. Lauksaimniecības gada ziņojums. Rīga: LR Zemkopības ministrija. (Lauksaimniecības gada ziņojumi par iepriekšējiem 3 gadiem) [tiešsaiste]: www.zm.gov.lv/?sadala=739 Lauksaimniecības gada ziņojumi [tiešsaiste] [skatīts 24.10.2011.]. Pieejams: http://www.zm.gov.lv/?sadala=739
Papildliteratūra
1. Ancāne I. Dabas ģeogrāfija: skaidrojošā vārdnīca. Rīga: Zvaigzne ABC, 2000. 334 lpp.
2. Saimniekošanas mācība. A. Dobele, L. Mihejeva, K. Špoģis u.c. Ozolnieki: LLKC, 2000. 3. Klāsēns V., Šteinberga V. Mikrobioloģija. Rīga: Zvaigzne, 1987. 190 lpp.
Periodika un citi informācijas avoti
1. AgroTops. Rīga: Aģentūra Agro apgāds. ISSN 1407-5164.
2. Saimnieks LV. Rīga: TEE BIO, 2004- ISSN 1691-1598. 3. Latvijas Lauksaimniecības universitātes Raksti. Latvijas Lauksaimniecības universitāte. ISSN 1407-4427.
Piezīmes
Obligātais studiju kurss Lauksaimniecības fakultātes visu specialitāšu studiju programmās. Tiek ieteikts kā izvēles studiju kurss Sociālo zinātņu fakultātes organizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģijas un iestāžu darba organizācijas un vadības specialitāšu studentiem, kā arī Informācijas tehnoloģiju fakultātes visām specialitātēm.