Latviešu Krievu Angļu Vācu Franču
Statuss(Aktīvs) Izdruka Arhīvs(0) Studiju plāns Vecais plāns Kursu katalogs Vēsture

Kursa nosaukums Vadības grāmatvedība
Kursa kods EkonM009
Zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība
Zinātnes apakšnozare Grāmatvedības un uzskaites teorija
Kredītpunkti (ECTS) 5
Kopējais stundu skaits kursā 135
Lekciju stundu skaits 24
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 16
Laboratorijas darbu stundu skaits 0
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 95
Kursa apstiprinājuma datums 25/01/2024
Atbildīgā struktūrvienība Ekonomikas un finanšu institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Mg. oec., viesdoc. Laila Kelmere

Priekšzināšanas
Ekon5159, Finanses un grāmatvedība
EkonM003, Mikroekonomikas analīze
Aizstātais(-ie) kurss(-i)
Ekon6049 [GEKO6049] Vadības grāmatvedība
Kursa anotācija
Studenti padziļināti apgūst izmaksu analīzes un klasifikācijas metodes, izmaksu plānošanas un kontroles metodes, produkta vai pakalpojuma pašizmaksas kalkulāciju metodes, kā arī gūst teorētiskās zināšanas dažādu ar izmaksām saistītu risku novērtēšanai, lai pieņemtu kvalitatīvus lēmumus efektīvai uzņēmējdarbības vadīšanai. Studiju kursa apgūšanas mērķis – iegūt padziļinātas zināšanas ar ražošanu vai pakalpojumu sniegšanu saistīto izmaksu klasifikācijā, uzskaitē, analīzē, kontrolē un pašizmaksas kalkulācijā un prast pielietot dažādu lēmumu pieņemšanā un īstenošanā, kā arī gūt iemaņas uzņēmuma vadībai nepieciešamās informācijas sagatavošanā, analīzē un novērtēšanā atbilstoši ekonomiskajām izmaiņām – valstī un uzņēmumā.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas. Padziļinātas zināšanas par vadības grāmatvedības teoriju un vadības grāmatvedības metožu praktisko pielietojamību uzņēmuma saimnieciskās darbības nodrošināšanā un vadīšanā, darbības procesu novērtēšanā (diskusija nodarbībā).
Padziļinātas zināšanas par izmaksām, to klasifikāciju; pilnās pašizmaksas kalkulāciju, arī izmantojot pieskaitījuma likmes, mainīgo pašizmaksas kalkulāciju (praktiskie darbi, 1. kontroldarbs, referāts, eksāmens).
Padziļinātās zināšanas par pašizmaksas kalkulāciju, izmantojot pieskaitījuma likme; procesa pašizmaksas kalkulāciju, seguma punktu, peļņas vai zaudējuma slieksni; optimālo produkta ražošanas un pārdošanas apjoma noteikšanu, peļņas ietekmējošo faktoru noteikšanu (praktiskie darbi, 2. kontroldarbs, referāts, eksāmens).
Zināšanas par uzņēmuma darbības virzienu un resursu plānošanu, dažādu budžetu plānošanu, izstrādi un budžeta izpildes rezultātu novērtēšanu, izmaksu kontroli un regulēšanu. Izpratne par vispārējo izmaksu sadalīšanas sistēmu ierobežojumiem un vispārējo izmaksu sadalīšanas metodi, kas balstīta uz izmaksu radošo cēloņu analīzi (patstāvīgais darbs, referāts, diskusija nodarbībā).

Prasmes. Spēj veikt aprēķinus, analizēt iegūtos rezultātus, izprast cēloņus un izstrādāt priekšlikumus problēmu novēršanai vai situācijas uzlabošanai (praktiskie darbi, 1. un 2. kontroldarbs, referāts, recenzija, eksāmens).
Spēj pastāvīgi iegūt nepieciešamo informāciju, lai izstrādātu referātu par izvēlēto tēmu, kurā iekļauti praktisko uzdevumu piemēri un atrisinājumi, tai skaitā priekšlikumi. Prot prezentēt un izskaidrot savu tēmu klausītājiem (patstāvīgais darbs, referāts, diskusija nodarbībā).
Spēj pastāvīgi novērtēt cita cilvēka veikumu un par to sagatavot rakstveida recenziju (izstrādāto referātu, piedāvāto praktisko uzdevumu un to risinājumu, kā arī izteikto priekšlikumu atbilstību izvēlētai tēmai (patstāvīgais darbs, recenzija).
Spēja atbildīgi plānot uzdotos uzdevumus. Spēj atlasīt informāciju un prezentēt veiktos aprēķinus, izteiktos priekšlikumus (pastāvīgais darbs, prezentācija).
Kompetence. Prot pielietot iegūtās zināšanas un prasmes ražošanas, pakalpojumu sniegšanas, realizācijas procesu uzskaites un efektīvas darbības izvērtēšanai un nodrošināšanai uzņēmumā. Izteikt priekšlikumus lēmumu pieņemšanai atbilstoši ekonomiskajām izmaiņām (praktiskie darbi, kontroldarbi, referāts, recenzija, prezentācija, eksāmens, diskusija nodarbībās).
Kursa saturs(kalendārs)
1.Izmaksu uzskaites uzdevumi un mērķi (lekcija – 1 stunda)
2.Izmaksu klasifikācija pašizmaksas kalkulācijai (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
3.Izmaksu uzskaite pa izmaksu vietām (lekcija – 1 stunda)
4.Izmaksu nesēju vienības pašizmaksas aprēķini (pilnā pašizmaksa) (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
5.Izmaksu sadalīšana pastāvīgajās un mainīgajās (lekcija – 1 stunda)
6.Procesa pašizmaksas kalkulācija (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
7.1. kontroldarbs (1 stunda)
8.Saistīto produktu pašizmaksas kalkulācija (lekcija – 1 stunda)
9.Izmaksu analīzes metodes (lekcija – 1 stunda)
10.Izmaksu analīzes metodes un to vadība pa finanšu atbildības centriem (lekcija – 1 stunda)
11.Pašizmaksas analīzes galvenās metodes (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
12.Seguma punkts un tā analīzes metodes (lēmumu pieņemšanai) (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
13.Optimālā produktu ražošanas un pārdošanas apjoma un struktūras noteikšana ierobežotu resursu apstākļos (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
14.Budžets (lekcija – 1 stundas)
15.Budžeta plānošanas process (lekcija – 1 stundas, praktiskais darbs – 1 stunda)
16.Budžeta kontrole un noviržu analīze (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
17.Naudas plūsmas kontrole un analīze (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
18.Peļņu ietekmējošo faktoru noteikšana (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
19.2. kontroldarbs (1 stunda)
20.Lēmumi un to pieņemšanas vide (lekcija – 1 stunda)
21.Lēmumu pieņemšanas process (lekcija – 1 stunda)
22.Lēmumi par īpašām īslaicīga rakstura problēmām (lekcija – 1 stunda)
23.Ierobežojošu faktoru uzspiesti lēmumi (lekcija – 1 stunda, praktiskais darbs – 1 stunda)
24.Lēmumu pieņemšana riska un nenoteiktības apstākļos (lekcija – 1 stunda) 25.Studentu referātu aizstāvēšana ar prezentāciju (pētījuma prezentēšana), recenzijas un diskusija (praktiskais darbs – 5 stundas)
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Eksāmens ar atzīmi – vidējais vērtējums ballēs, ko veido sekmīgi nokārtoti 2 kontroldarbi, izstrādāts un aizstāvēts referāts, eksāmens:
1) 1. kontroldarbs: izmaksas, to klasifikācija; pilnās pašizmaksas kalkulācija, arī izmantojot pieskaitījuma likmes; mainīgo izmaksu pašizmaksas kalkulācija;
2) 2. kontroldarbs: produkta pašizmaksas kalkulācija, izmantojot pieskaitījuma likmes; procesa pašizmaksas kalkulācija; seguma punkts, peļņas vai zaudējuma slieksnis; optimālā produkta ražošanas un pārdošanas apjoma noteikšana; peļņas ietekmējošo faktoru noteikšana;
3) referāts par izvēlēto tēmu, saturot praktisko uzdevumu piemērus un atrisinājumus, un tas jāaizstāv prezentācijas veidā; 4) eksāmens: sastāv no testa, atklātiem jautājumiem un uzdevumiem par kursā apgūtiem jautājumiem un risinātiem uzdevumiem.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Patstāvīgi risināmi uzdevumi par lekcijās un praktiskajos darbos izskatītajām tēmām. Referāta sagatavošana par izvēlēto tēmu. Prezentācijas sagatavošana par referātā aprakstīto un veikto pētījumu, un prezentēšana. Rakstveida recenzijas sagatavošana par cita cilvēka izstrādāto referātu.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Akumulējošais studiju rezultātu vērtējums (100%).
1.kontroldarbs 15%
2.kontroldarbs 15%
3.referāts un prezentācija 20%
4.eksāmens 50% Gala atzīmi aprēķina no 2 kontroldarbu rezultātiem, vērtējuma par referātu un prezentāciju, eksāmena rezultāta.
Obligātā literatūra
1.Pelšs A. Vadības grāmatvedība. KIF Biznesa komplekss, Rīga 2001:
1.daļa – Izmaksu uzskaite un pašizmaksas kalkulācija.
2.daļa – Izmaksu analīze lēmumu pieņemšanai.
2.Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi. Ministru kabineta 22.12.2015. noteikumi Nr. 775. Stājas spēkā: 01.01.2016. Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/278844-gada-parskatu-un-konsolideto-gada-parskatu-likuma-piemerosanas-noteikumi
3.Vītola Ī., Soopa A. Vadības grāmatvedība. Jelgava, 2002.
4.Benze J. Izmaksu uzskaite un pašizmaksas kalkulācija. Auditorfirma “Grāmatvedis”, Rīga 1996 5.Alsiņa R., Marinska K., Bojarenko J. Vadības grāmatvedība: teorija un prakse. SIA KIF „Biznesa komplekss”, Rīga 2011
Papildliteratūra
1.Salvatore D. Managerial economics: principles and worldwide applications. New York Oxford University Press, 2015
2.Jiambalvo J. Managerial Accounting: International Student Version. Hoboken: John Wiley & Sons. Inc., 2010. 572 p.
3.Saksonova S. Uzņēmuma darbības analīzes un apgrozāmā kapitāla vadīšanas aspekti: praktiski paņēmieni. Info Tilts, Rīga, 2020
4.Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Pieņemts: 22.10.2015. Stājas spēkā: 01.01.2016. Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/277779-gada-parskatu-un-konsolideto-gada-parskatu-likums
5.Ludboržs A. Finanšu grāmatvedība tirdzniecībā. Lietišķas informācijas dienests, Rīga 2003
6.Latvijas Grāmatvedības metodiskā padome, Ernst & Young. Vadības grāmatvedība. Latvijas Republikas Finansu ministrija, Rīga 1995
7.Horngren C.T., Sundem G.I., Stratton W.O. Introduction to Management Accounting (12th ed.). New Jersey: Prentice Hall, 2002. 789 p.
8.Januška M. Finanšu un grāmatvedības kontrole firmā. Rīga: Merkūrijs LAT. 2002. 144 lpp. (praktiskas rekomendācijas)
9.Krogzeme H. Komersantu darbības analīze un kontrole. Rīga: RTU 2013. 348 lpp. 10.Upchurch A. Cost Accounting: Principles and Practice. London: Prentice Hall, 2002.
Periodika un citi informācijas avoti
1.iBizness. Rīga: Izdevniecība iŽurnāli. ISSN 2256-0882
2.iFinanses. Rīga: Izdevniecība iŽurnāli. ISSN 2255-985X 3.Bilance: grāmatvedība, likumdošana, finanses. Rīga: Lietišķās informācijas dienests. ISSN 2005-1407-5709
Piezīmes
Ierobežotās izvēles studiju kurss Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes akadēmiskā maģistra studiju programmas „Ekonomika” specializācijas virzienam “Finanšu menedžments un grāmatvedība” pilna laika studijām.