Excel
Kursa nosaukums Ilgtspējīga attīstība
Kursa kods Ekon5099
Zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība
Zinātnes apakšnozare Reģionālā ekonomika
Kredītpunkti (ECTS) 3
Kopējais stundu skaits kursā 81
Lekciju stundu skaits 12
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 20
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 49
Kursa apstiprinājuma datums 19/03/2013
Atbildīgā struktūrvienība Ekonomikas un finanšu institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. oec., prof. Modrīte Pelše

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Studiju kursa mērķis attīstīt izpratni par ilgtspējīgas attīstības nepieciešamību un sekmēt ilgtspējīgas attīstības principu īstenošanu, piedāvājot konkrētus risinājumus praksei. Studiju kurss padziļina zināšanas par vides, ekonomikas un labklājības savstarpējo mijiedarbību, par problēmām un sekām, kuras rodas neievērojot ilgtspējības principus. Kursa ietvaros tiek izvērstas diskusijas par ilgtspējīgas attīstības jautājumiem dažādos aspektos un līmeņos, simulētas nākotnes situācijas ierobežoto resursu apstākļos.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
• Zināšanas – padziļinātas zināšanas par vides, ekonomikas un labklājības savstarpējo mijiedarbību attīstības procesā. Zināšanas par ilgtspējības principu izpratni un realizāciju mūsdienu globalizācijas apstākļos.
• Prasmes – prot novērtēt ekonomiskās izaugsmes, sociālo vajadzību un dabas resursu savstarpējās mijiedarbības tālejošās sekas. Prot formulēt un analītiski izvērtēt, kā arī meklēt teorētiskus risinājums būtiskākajām problēmām cilvēces attīstībai un dabas likumsakarībām globālajā līmenī. • Kompetence – patstāvīgi apgūst papildus zināšanas par ilgtspējības jautājumiem, spēj tās pielietot jaunu inovatīvu risinājumu meklēšanā. Spēj patstāvīgi formulēt un kritiski analizēt sarežģītas vides, ekonomikas un labklājības problēmas, pamatot savus secinājumus un izteikt priekšlikumus to risināšanai mikro un globālajā līmenī.
Kursa saturs(kalendārs)
1 Studiju kurss "Ilgtspējīga attīstība" terminoloģija, būtība, mērķi un uzdevumi;
2 Ilgtspējīgās attīstības aktualitāte;
3 Starptautiskie pasākumi ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā;
4 Ilgtspējīgās attīstības pasākumi Latvijā un atbildīgās institūcijas;
5 Sabiedrības noslāņošanās un ilgtspēja;
6 Ilgtspējīgās attīstības komponentes: ekonomika, vide, labklājība, to mijiedarbība;
7 Vides un dabas resursi, ilgtspējīga resursu izmantošana;
8 Ekoloģiskā pēda, tās izmaiņas;
9 Ekoefektivitāte. Tās ietekmējošie faktori;
10 Vides vadības sistēma uzņēmumos un organizācijās;
11 SEG emisijas; starptautiskās vienošanās to samazināšanā;
12 Ilgtspējības principi uzņēmējdarbībā, Ilgtspējas indekss;
13 Zaļais publiskais iepirkums;
14 Energoefektivitātes paaugstināšanas risinājumi;
15 Ekomarķējumi. Godīgas tirdzniecības standarts; 16 Globalizācijas procesi. Ilgtspējīgas attīstības galvenie globālie virzītājspēki.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
1) praktisko nodarbību apmeklējums vismaz 80% apmērā;
2) sekmīgi uzrakstīts kontroldarbs par "Ilgtspējīgas attīstības" kursa teorētisko daļu;
3) prezentēti divi patstāvīgie praktisko nodarbību darbi: par vienu no dabas, ekonomiskās attīstības vai labklājības nodrošinājuma resursiem (kas analizēts ilgtspējīgās attīstības kontekstā) Latvijā un par viena uzņēmuma vai valsts ilgtspējīgās attīstības risinājumiem globalizācijas apstākļos;
4) studiju noslēgumā iespējams iegūt akumulējošu vērtējumu, izpildot visus studiju kursa programmā iekļautos nosacījumus (40% no vērtējuma - kontroldarbs, 30% - 1. patstāvīgā darba prezentācija, 30% - 2. patstāvīgā darba prezentācija):
- EF profesionālā maģistra studiju programmā "Uzņēmējdarbības vadība" studentiem kursa noslēgumā paredzēts eksāmens; - pārējām LLU maģistra studiju programmām paredzēta ieskaite ar atzīmi.
Obligātā literatūra
1. Atstāja Dz., Dimante Dž., Brīvers I. u.c. Vide un ekonomika. Monogrāfija. Rīga: LU, 2011. 256 lpp.
2. Vide un ilgtspējīga attīstība. Redaktori: M. Kļaviņš un J. Zaļoksnis. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2010. 334 lpp.
3. Brundtland (ed.) Our Common Future. World Commission on Environment and development. Oxford; New York: Oxford University Press, 1987. 400 p. 4. Atjaunojamā enerģija un tās efektīva izmantošana Latvijā: monogrāfija (autoru kolektīvs). Jelgava: LLU, 2012. 392 lpp.
Papildliteratūra
1. Rompczyk E. Gribam ilgtspējīgu attīstību. Rīga: Friedrich-Ebert-Stiftung: DUE, 2007. 150 lpp.
2. Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģija līdz 2030.gadam [tiešsaiste]. LR saeima, Rīga, 2010, 99 lpp. [Skatīts 17.04.2013.]. Pieejams arī: http://www.latvija2030.lv/upload/latvija2030_saeima.pdf 3. The Sustainable Development Indicators (SDIs) [tiešsaiste] [skatīts 17.04.2013.]. Pieejams: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/sdi/indicators
Periodika un citi informācijas avoti
1. Dienas Bizness: nedēļas laikraksts: Latvijas biznesa avīze. Rīga: Diena: Dagens Industri, 2005-. ISSN 1407-2041.
2. GEO : izzināt un saprast pasauli. Rīga : Izdevniecība Lilita Z. ISSN 1691-5046. 3. Kapitāls: žurnāls lietišķiem cilvēkiem: krāsains biznesa un ekonomikas žurnāls. Rīga: Lietišķās informācijas dienests. ISSN 1407-2505.
Piezīmes
Ierobežotās izvēles studiju kurss ESAF profesionālā maģistra studiju programmā "Uzņēmējdarbības vadība", brīvās izvēles studiju kurss pārējām LLU maģistra studiju programmām.