Latviešu Krievu Angļu Vācu Franču
Statuss(Neaktīvs) Izdruka Arhīvs(0) Studiju plāns Vecais plāns Kursu katalogs Vēsture

Kursa nosaukums Ekonometrija
Kursa kods Ekon5084
Zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība
Zinātnes apakšnozare Ekonometrija
Kredītpunkti (ECTS) 4.5
Kopējais stundu skaits kursā 121.5
Lekciju stundu skaits 24
Laboratorijas darbu stundu skaits 24
Kursa apstiprinājuma datums 19/10/2011
Atbildīgā struktūrvienība Datoru sistēmu un datu zinātnes institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. sc. ing., prof. Irina Arhipova

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Ekonometrijas kursa mērķis ir pārbaudīt ekonomikas hipotēzes, kuras ietver atbilstošos parametrus, un pārliecināties, ka novērtētie parametri nav pretrunā ar fundamentāliem ekonomikas likumiem. Ekonometrijas kursa uzdevums ir ekonomikas procesu parametru novērtēšana, izmantojot ekonomikas teorijas vai hipotēzes formulējumu, datu iegūšanu, ekonomikas teorijas vai hipotēzes matemātiskā modeļa specifikāciju un ekonometriskā modeļa specifikāciju. Pārbaudot modeļa pieņēmumus un atbilstošas hipotēzes, modelis tiek pielietots prognozēšanā.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Pēc studiju kursa studijām studentam būs: zināšanas - spēj parādīt padziļinātas vai paplašinātas zināšanas un izpratni par ekonomikas hipotēzēm, kuras ietver atbilstošos parametrus, un kuras nodrošina pamatu pētniecībai, ka novērtētie parametri nav pretrunā ar fundamentāliem ekonomikas likumiem; spēj pielietot zināšanas ar ekonomikas pētījumu saistīto dažādu jomu saskarē.Prasmes – spēj patstāvīgi izmantot teoriju, metodes un problēmu risināšanas prasmes, lai veiktu pētniecisku darbību ekonomikas procesu parametru novērtēšanā, izmantojot ekonomikas teorijas vai hipotēzes formulējumu. Spēj argumentēti izskaidrot un diskutēt par datu iegūšanu, ekonomikas teorijas un ekonometriskā modeļa specifikāciju konkrētās problemātikas pētījumam.Kompetence – spēj maģistra darbā patstāvīgi formulēt un kritiski analizēt ekonomikas hipotēzes, veikt ekonomikas procesu parametru novērtēšanu, izmantojot datu apstrādes lietojumprogrammatūru, interpretēt iegūtos rezultātus un pielietot tos.
Kursa saturs(kalendārs)
1 Ekonometrijas metodoloģija. Datu tipi.
2 Vienfaktora lineāras regresijas modelis
3 Sakarību ciešuma radītāji. Determinācijas un korelācijas koeficienti.
4 KNLRM hipotēžu pārbaude.
5 Regresijas parametru būtiskums.
6 Regresijas modeļu funkcionālās formas.
7 Modeļu salīdzinājums.
8 1.kontroldarbs: Vienfaktora regresijas analīze. Hipotēžu pārbaude.
9 Divu faktoru lineārais regresijas modelis. Parametru vērtējumi.
10 Hipotēžu pārbaude.
11 Daudzfaktoru regresijas modeļa funkcionālās formas.
12 Daudzfaktoru regresijas modeļu salīdzinājums, modeļa izvēle.
13 2.kontroldarbs: Daudzfaktora regresijas analīze. Hipotēžu pārbaude.
14 Regresijas modeļu strukturālās stabilitātes pārbaude.
15 Sezonalitātes pārbaude. 16 3.kontroldarbs. Regresijas modeļa strukturālās stabilitātes pārbaude.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Eksāmena vērtējums ir atkarīgs no semestra kumulatīvā vērtējuma:Kontroldarbi: 60 punkti.Teorētiskā daļa: 40 punkti.10 punkti veido ieskaites atzīmes 1 balli.Kontroldarbu var rakstīt tikai norādītā laikā un vienu reizi.
Obligātā literatūra
1. Arhipova I., Bāliņa S. Statistika ekonomikā un biznesā. Risinājumi ar SPSS un Microsoft Excel: mācību līdzeklis. Rīga: Datorzinību centrs, 2006. 364 lpp.
2. Arhipova I., Bāliņa S. Statistika ekonomikā. Risinājumi ar SPSS un Microsoft Excel: mācību līdzeklis. Rīga: Datorzinību Centrs, 2003. 352 lpp.
3. Krastiņš O. Ekonometrija. Rīga: LR Centrālā statistikas pārvalde, 2003. 207 lpp. 4. Krastiņš O. Statistika un ekonometrija. Rīga: LR Centrālā statistikas pārvalde, 1998. 436 lpp.
Papildliteratūra
1. Krastiņš O. Statistika un ekonometrija. Rīga: LR Centrālā statistikas pārvalde, 1998. 436 lpp.
2. Studenmund A.H. Using econometrics. A practical guide. 5th ed. Boston: Pearson, Addison Wesley, 2006. 639 p. 3. Берндт Эрнст. Практика эконометрики: классика и современность. Перевод с английского под редакцией проф. С.А.Айвазяна. Москва: ЮНИТИ-ДАНА, 2005. 863 с.
Periodika un citi informācijas avoti
1. Econometrica. Journal of the Econometrics Society. Blackwell Publishing. USA. Print ISSN: 0012-9682. 2. Journal of Forecasting. John Wiley & Sons, Inc. Print ISSN: 0277-6693.
Piezīmes
Obligātais studiju kurss EF akadēmiskā maģistra studiju programmā „Ekonomika”.