Excel
Kursa nosaukums Starptautiskās finanses
Kursa kods Ekon5053
Zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība
Zinātnes apakšnozare Finanses un kredīts
Kredītpunkti (ECTS) 4.5
Kopējais stundu skaits kursā 121.5
Lekciju stundu skaits 24
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 24
Kursa apstiprinājuma datums 08/11/2011
Atbildīgā struktūrvienība Ekonomikas un finanšu institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. oec., asoc. prof. Gunita Mazūre

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas par starptautisko finanšu pamatnostādnēm, valūtas kursu un maksājumu plūsmu teoriju, kā arī veicināt praktisku iemaņu attīstību finanšu aprēķinos. Kursa gaitā studenti apgūs SMS, finanšu institūciju, valūtas tirgus darbības un atvasināto finanšu instrumentu teoriju, kā arī prasmi analizēt monetāro politiku, izvērtēt problēmas valūtas kursu un paritātes jomā.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Padziļinātas zināšanas par starptautisko finanšu pamatnostādnēm, principiem, valūtas kursu un starptautisko maksājumu plūsmu teoriju. Kognitīvas un selektīvas zināšanas par starptautisko monetāro sistēmu, starptautisko finanšu institūciju darbību, atvasināto finanšu instrumentu un starpbanku valūtu tirgu darbību Latvijā un pasaulē. Prasmes analizēt valsts monetāro politiku un finanšu institūciju lomu starptautiskās valūtas politikas veidošanā, izvērtēt problēmas valūtas kursu un valūtu paritātes jomā. Veikt finanšu politikas pārskata un empīriskos pētījumus un maksājumu bilances rādītāju analīzi. Izdarīt ekonomiski pamatotus secinājumus un izstrādāt priekšlikumus atbilstoši pētījuma problēmai. Kompetence – iegūtas padziļinātas un strukturētas teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas par starptautisko finanšu pamatnostādnēm, principiem, valūtas kursu un starptautisko maksājumu plūsmu teoriju un praktisko pielietojumu ekonomikas un finanšu kontekstā.
Kursa saturs(kalendārs)
1 Starptautiskā finanšu vide un ekonomiskās attiecības. ES finanšu pakalpojumu vienotais tirgus
2 Starptautiskās monetārās sistēmas (SMS) attīstība, finanšu un valūtas elementi
3 Valūtas sistēma un tās raksturojums. Valūtas tirgus fundamentālā un tehniskā analīze
4 Valūtas kurss un valūtas kursu ietekmējošie faktori.Valūtas kursa prēmijas un diskonti
5 Starptautiskās paritātes pamatprincipi, absolūtā un relatīvā paritāte.Optimālo valūtas zonu teorija
6 Atvasināto finanšu instrumentu jeb valūtas derivātu pasaules tirgus. Hedžēšana
7 1. kontroldarbs - Starptautiskā finanšu vide, valūtas kurss, valūtas darījumi, valūtu kursu aprēķini
8 Starptautiskās daudzfunkcionālās organizācijas, tirdzniecības un reģionālās organizācijas
9 Starptautiskās finanšu institūcijas un to darbība (SRAB, SVF)
10 Starptautiskās finanšu institūcijas un to darbība (SNB, ECB, ERAB, EIB)
11 2. kontroldarbs - Starptautiskās finanšu institūcijas, to mērķi, uzdevumi un darbība
12 Starptautisko kredītu formas un kreditēšanas veidi. Importa un eksporta finansēšana
13 Maksājumu bilance, tās veidošanas metodiskie pamati. Maksājumu bilances rādītāji un to ietekmējošie faktori
14 Valsts ārējais parāds, tā struktūra un monitorings. ES konverģences kritēriji un to izpilde
15 3. kontroldarbs - starptautiskie kredīti, maksājumu bilances veidošanas principi un praktiskie aprēķini 16 Referātu prezentācija un aizstāvēšana
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Jābūt uzrakstītiem visiem 3 kontroldarbiem, sagatavotam, iesniegtam un aizstāvētam referātam par izvēlēto studiju kursa tēmu. Gala novērtējums studiju kursā veidojas no kontroldarbos, patstāvīgajā darbā (referāts) un par nodarbību apmeklējumu saņemto punktu skaita. Kursa noslēgumā eksāmens par teorētiskajā un praktiskajā kursā apskatītajām tēmām.
Obligātā literatūra
1. Cheol S.E., Bruce G. Resnick. International Financial Management. New York, 2008. p. 482.
2. Grath A. The Handbook of International Trade and Finance: The Complete Guide to Risk Management, International Payments and Currency Management, Bonds and Guarantees, Credit Insurance and Trade Finance. Glasgow, 2008. p. 198.
3. Rupeika-Apoga R. Valūtas tirgus un valūtas darījumi, Rīga; Datorzinību centrs, 2003. 159 lpp. 4. Rupeika-Apoga R., Zelgalve E. Finanšu tirgus un tā analīzes metodes. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2009. 117 lpp.
Papildliteratūra
1. Moffett M., Stonehill A., Eiteman D. Fundamentals of Multinational Finance, USA: Prentice Hall, 2011. p. 704.
2. Praude V. Finanšu instrumenti. I: ieguldījumi, darījumi, analīze. Rīga: Burtene, 2009. 446 lpp. 3. Суэтин А.А. Международный финансовый рынок. Москва: КноРус, 2007. 263 стр.
Periodika un citi informācijas avoti
1. Bank for International Settlement / Bank for International Settlement: Foreign Exchange and Derivatives Reports, Annual Reports [tiešsaiste] [Skatīts 05.11.2011.]. Pieejams http://www.bis.org.
2. International Monetary Fund / International Monetary Fund: Annual Reports, International Financial Statistics, Working Papers, World Economic Outlook [tiešsaiste] [Skatīts 05.11.2011.]. Pieejams: http://www.imf.org/external/index.htm. 3. Financial Times / laikraksts. Financial Times [tiešsaiste]. England based finance newspaper. London: The Financial Times Ltd. ISSN 0307-1766. [Skatīts 04.11.2011.]. Pieejams: http://www.ft.com/home/europe.
Piezīmes
Obligātās izvēles studiju kurss Ekonomikas fakultātes akadēmiskās maģistra studiju programmas "Ekonomika" studentiem apakšprogrammās "Grāmatvedība un finanses" un "Uzņēmējdarbība un vadība".