Excel
Kursa nosaukums Ugunsdrošība un civilā aizsardzība
Kursa kods Citi3034
Zinātnes nozare Citi
Kredītpunkti (ECTS) 4.5
Kopējais stundu skaits kursā 121.5
Lekciju stundu skaits 12
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 2
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. paed., Imants Bērtaitis
Mg. sc. ing., Jānis Staša

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Ugunsdrošības organizēšana uzņēmumā. Ugunsdzēsības inženiertehniskās sistēmas un aprīkojums. Rīcības plāna izstrāde ugunsgrēka gadījumam un profilaksei. Ugunsdzēsības un ugunsdrošības likums. Ugunsdrošības noteikumi. Darbi sprādzienbīstamā vidē un to risku novērtēšana. Riski ugunsgrēka un citās ārkārtas situācijās. Ārkārtas situācijas, to noskaidrošana, novērtēšana un reaģēšana uz tām.
Kursa saturs(kalendārs)
1 Ugunsdrošība (ievads). Degšanas process un ugunsbīstamība.(lekc.)
2 Ugunsgrēku risku novērtēšana. (lekc.)
3 Ugunsdrošības nodrošinājums. (lekc.)
4 Ugunsdzēšanas līdzekļi. (lekc.)
5 Pretavārijas gatavība objektā. (lekc.)
6 Ugunsgrēka dzēšana. (lekc.)
7 Ēku (būvju) ugunsdrošības tehniskā klasifikācija un novērtējums. (lekc.)
8 Ugundrošības pasākumi ražošanas procesos. (lekc.)
9 Ugunsaizsardzības plānu izstrāde. (praktiskais darbs)
10 Ārkārtēju situāciju sistēmas, to organizācija ES valstīs un Latvijā. (lekc.)
11 Ārkārtēju situāciju bīstamības pakāpes novērtēšana. (lekc.)
12 Cilvēka aizsardzība. Preventīvie pasākumi nozares sagatavošanai darbībai ārkārtējās situācijās. (lekc.)
13 Glābšanas darbi tautsaimniecībā. Ražošanas atjaunošana ekstremālā vidē. (lekc.) 14 Ķīmiski saindētas teritorijas zonas un to raksturojums. (praktiskais darbs)
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Studiju priekšmets “Ugunsdrošība un civilā aizsardzība” tiek apgūts izmantojot lekciju materiālus un literatūru, pārbaudot zināšanas par patstāvīgi apgūtajiem programmas jautājumiem.Kursa beigās studenti kārto eksāmenu. Tiesības kārtot eksāmenu ir tikai tiem studentiem, kuri iepriekš ir izstrādājuši un aizstāvējuši praktiskos darbus. Eksāmenā iegūstamais maksimālais vērtējums – 8 balles (ļoti labi). Par individuāli veiktu papildus darbu, pasniedzējs var atzīmi paaugstināt. Akumulējošo novērtējumu saņem studenti, kuri nokārtojuši testu par patstāvīgo darbu un lekcijām ar novērtējumu ne zemāku kā 5,0 balles. Galīgais vērtējums – vidējais aritmētiskais no divām kontrolēm.
Obligātā literatūra
1. Jemeļjanovs A., Šķepasts V.Civilās aizsardzības pamati. Lekciju komplekts.RTU. 1996.-200 lpp.
2. Jemeļjanovs A. Glābšanas un citu neatliekamu darbu organizēšana un veikšana uzņēmumos ārkārtēju situāciju gadījumos. Rīga. RTU.1977.-23 lpp.
3. Roga A. Meža ugunsgrēku veidi, to dzēšanas paņēmieni un taktika. Rīga. Lat ZTIZP, 1979.-60 lpp. 4. Bīstamības avotu noteikšana un novērtēšana vietējā sabiedrībā. Rīga, RTU 1994.-87 lpp.
Papildliteratūra
1. Jemeļjanovs A., Jemeļjanovs O., Pālītis E. Civilā aizsardzība. Rūpniecisku risku novērtēšanas kārtība'un to pazemināšanas pasākumi. RTU izdevums, Rīga, 2004-103 lpp.
2. Jemeļjanovs A., Kozlovs V., Laškovs A. Sistēmas pieeja risinot tehniskās un ekoloģiskās drošības problēmas, RTU 1997.-96 lpp.
3. Eiropas Savienības Direktīva 96/82/EK "Par lielo avāriju, kur iesaistītas bīstamas vielas, bīstamības kontrole, risku vadība. 1996.g. decembris. 4. Jemeļanovs A. Jaunais ekoloģijā un ugunsdrošībā. RTU, 1997.-106 LPP.
Periodika un citi informācijas avoti
1. Laikraksts "Latvijas Vēstnesis" 2. Žurnāls "Būvēt". Drošība un ugunsaizsardzība.Nr.10. 2003. -72 lpp..
Piezīmes
Obligāts studiju priekšmets otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas “Darba aizsardzība un drošība” nepilna laika studijām 1.kursa 1.semestrī.