Excel
Kursa nosaukums Ainava fokusā
Kursa kods Arhi3071
Zinātnes nozare Arhitektūra (nav zn)
Kredītpunkti (ECTS) 3
Kopējais stundu skaits kursā 81
Lekciju stundu skaits 16
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 16
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 49
Kursa apstiprinājuma datums 10/03/2021
Atbildīgā struktūrvienība Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. arch., prof. Natalija Ņitavska
Dr. arch., prof. Daiga Skujāne

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Kursa galvenais mērķis ir iepazīt ainavu plānošanas rīkus, kas apvieno dažādas jomas – ainavu arhitektūru un plānošanu, būvniecību, vides zinātni u.c. Kurss sniedz apkopojumu par jaunajām tendencēm un tehnoloģijām ainavu arhitektūras jomā, kur būtiska loma ir starpdisciplinaritātei.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas par jaunākajām tendencēm un pielietotajām tehnoloģijām ainavas plānošanas un apsaimniekošanas procesā dažādu jomu ietvaros. Iegūto zināšanu vērtēšana – 2., 3. un 4.praktiskais darbs.

Prasmes vērst uzmanību uz dažādiem ar ainavu saistītiem aspektiem, tos novērtēt, apspriest un izvērtēt piemērotāko plānošanas rīku, kā arī tehnoloģiju pielietojumu konkrētajai ainavai. Iegūto prasmju vērtēšana – 1.un 5.praktiskais darbs.
Kompetence par atšķirīgiem un kopīgiem aspektiem un metodēm ainavu un teritoriju plānošanā dažādu jomu kontekstā. Iegūto kompetenču vērtēšana – noslēguma seminārs. Eksāmens
Kursa saturs(kalendārs)
1.Lekcija. Dažādu nozaru iesaiste teritoriju un ainavu plānošanā (2h)
2.Lekcija. Projekta teritorijas raksturojums, problemātiskie aspekti un iespējas. Darba uzdevuma izklāsts un tēmu (dažādu ekoloģisko, ekonomisko un sociālo plānošanas rīku) sadalījums noslēguma semināram (2h)
3.1.praktiskais darbs. Projekta teritorijas ekoloģiskie, ekonomiskie un sociālie aspekti. Seminārs ar ieinteresētajām pusēm. Iepazīšanās ar projekta teritoriju, tās attīstības ieceri. Tikšanās ar projekta teritorijas īpašniekiem / pārvaldītājiem / ieinteresētajām personām (2h)
4.1.praktiskais darbs. Teritorijas problemātisko aspektu izpēte sasaistē ar iespējano plānošanas rīku izmantošanu. Teritorijas apsekošana. Datu vākšana pēc individuāla uzdevums (2h)
5.Lekcija. Mūsdienu aktuālās stratēģijas un iniciatīvas ainavu plānošanas jomā (2h)
6.Lekcija. Jaunais Eiropas Bauhaus teritoriju plānošanā (2h)
7.2.praktiskais darbs. Jaunais Eiropas Bauhaus projektu analīzē (2h)
8.Lekcija. Ilgtspējības sertifikācijas sistēmas. BREEAM (2h)
9.3.praktiskais darbs. BREEAM projektu analīze (2h)
10.Lekcija. Ekosistēmu pakalpojumi kā rīks teritoriju plānošanā (2h)
11.4.praktiskais darbs. Ekosistēmu pakalpojumi (2h)
12.Lekcija. Sabiedrības iesaiste apkaimju attīstībā. NVO (2h)
13.Lekcija. Starpdisciplināru projektu piemēri. Pieredze no LBTU (2h)
14.5.praktiskais darbs. Inovatīvu plānošanas rīku pielietojums pilot-teritorijas attīstības plānošanā (2h).
15.5.praktiskais darbs. Inovatīvu plānošanas rīku pielietojums pilot-teritorijas attīstības plānošanā (2h).
16.Darbs pie noslēguma semināra prezentācijas izstrādes (2h)
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Sekmīgi nokārtots rakstiskais eksāmens. Visiem praktiskajiem darbiem ir jābūt iesniegtiem un sekmīgi novērtētiem pirms eksāmena. Sekmīgi aizstāvēts noslēguma seminars. Ir iespējams saņemt akumulējošu eksāmena vērtējumu, ja visi praktiskie darbi un seminārs ir aizstāvēti un sekmīgi novērtēti atbilstoši kursa laika grafikam. Darbiem, kas iesniegti pēc noteiktā laika (ja nav attaisnojošs iemesls), tiek samazināta atzīme atbilstoši institūtā apstiprinātajiem vērtēšanas noteikumiem.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Praktisko darbu un noslēguma semināra prezentācijas izstrāde, noformēšana un gatavošanās aizstāvēšanai. Studiju kursa literatūras studijas tēmas padziļinātai apguvei. Gatavošanās eksāmenam.
1.praktiskais darbs. Projekta teritorijas ekoloģiskie, ekonomiskie un sociālie aspekti. Teritorijas problemātisko aspektu izpēte sasaistē ar iespējano plānošanas rīku izmantošanu.
2.praktiskais darbs. Jaunais Eiropas Bauhaus projektu analīzē
3.praktiskais darbs. BREEAM projektu analīze
4.praktiskais darbs. Ekosistēmu pakalpojumi
5.praktiskais darbs. Inovatīvu plānošanas rīku pielietojums pilot-teritorijas attīstības plānošanā
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Praktiskos darbus un seminārus novērtē saskaņā ar uzdevumā noteikto vērtēšanas kārtību. Eksāmenu vērtē pēc atbilstības pakāpes apgūtajām tēmām.
Obligātā literatūra
1. Fleming R. Design education for a sustainable future. London, England: Routledge, 2013. 235 p.
2. Kennen K., Kirkwood N. Phyto: principles and resources for site remediation and landscape design. New York: Routledge: 2015. 346 p.
3. Bell S. Landscape: Pattern, Perception and Process. Taylor and Francis, 1999. 352 p.
4. Simonds J.O., Starke B.W. Landscape architecture: a manual of environmental planning and design. New York: McGraw-Hill Prof Med/Tech, 2006. 396 p.

5. Skujāne D., Ņitavska N., Markova M., Spāģe A., Grīnfelde I. (2022). Teritoriju plānošana un integrēta dabas resursu pārvaldība. Pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 projekts "Sticky Urban Areas", Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Jelgava. 71 lpp. ISBN 978-9984-48-401-3
6. Ainavu izpētes un novērtēšanas pieejas Latvijā: metodoloģisks materiāls ar piemēriem (2023) (red. I.Stokmane, D.Skujāne). Jelgava: LBTU. 198 lpp..
7. Degradēto teritoriju revitalizācija ilgtspējīgas pilsētvides un sabiedrības attīstības kontekstā: no teorijas līdz praksei (2023) (red. D.Skujāne, A.Spāģe). Jelgava: LBTU. 35 lpp.
8. Ilgtspēja. Ūdens resursi. Sabiedrība. No teorijas līdz praksei (2023) (red. D.Skujāne, A.Spāģe). Jelgava: LBTU. 82 lpp. '
9. Degradēto teritoriju remediācija. Izpēte. Plānošana. Izmantošana (2019) (Bērziņa M., Grīnfelde I., Īle U., Jankava A., Katlapa A., Turks M., Ņitavska N., Paršova V., Pilsecka J., Skujāne D., Spāģe A., Straupe I.) Jelgava: LLU , 133 lpp.
Papildliteratūra
1. Multifunctional Landscapes: Interdisciplinary Approaches to Landscape Research and Management. Conference material. J. Brandt, B. Tress G. (ed.). Roskilde: Centre for Landscape Research, 2000. 264 p. 2. Russ T.H. Site planning and design handbook. New York: McGraw-Hill Prof Med/Tech, 2009. 507 p.
Periodika un citi informācijas avoti
1. Topos. European Landscape Magazin. Munchen:Callwey. ISBN 3-7667-1593-3 2. Latvijas Architektūra. Rīga: Lilita. ISSN 1407-4923
Piezīmes
Izvēles kurss Meža un vides zinātņu fakultātes bakalaura studiju programmu studējošajiem