Latviešu Krievu Angļu Vācu Franču
Statuss(Neaktīvs) Izdruka Arhīvs(0) Studiju plāns Vecais plāns Kursu katalogs Vēsture

Kursa nosaukums Vides objekti I
Kursa kods Arhi2060
Zinātnes nozare Mūzika, vizuālās mākslas un arhitektūra
Zinātnes apakšnozare Ainavu arhitektūra
Kredītpunkti (ECTS) 3
Kopējais stundu skaits kursā 81
Lekciju stundu skaits 20
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 12
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 49
Kursa apstiprinājuma datums 08/03/2017
Atbildīgā struktūrvienība Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. arch., vad.pētn. Aija Ziemeļniece
Dr. arch., asoc. prof. Una Īle

Priekšzināšanas
Arhi1028, Ārtelpas materiālu mācība
Kursa anotācija
Studiju kursa mērķis iepazīt un apgūt ārtelpā funkcionāli, ērti un droši lietojamus labiekārtojuma elementus. Izprast neliela izmēra arhitektonisko un māksliniecisko veidojumu klasifikāciju, daudzveidību, izmantošanas likumsakarības, projektēšanas normas un prasības. Kursā iekļauta mūsdienu un vēsturisku vides objektu izzināšana, konstrukciju, iekārtu un noturības prasības attiecībā uz publiskās ārtelpas labiekārtojuma elementiem, raisot izpratni par pielietojamiem materiāliem. Studiju kursa ietvaros studenti izstrādā kursa darbu ar detalizētiem darba rasējumiem un specifikācijām.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
•Zināšanas: par ārtelpā nepieciešamajām konstrukcijām, iekārtām, to projektēšanas noteikumiem, pielietojumu, stilu un māksliniecisko noformējumu, zināšanas par konstrukciju un iekārtu drošības noteikumiem. 1 un 4 praktiskais darbs. 1. kontroldarbs.
•Prasme: studenti pratīs izstrādāt rasējumus ceļu un laukumu segumiem, mācēs konstruēt ārtelpā izmantojamus elementus un kāpnes, pandusus, atbalstsienas, izstrādāt dizainu žogiem, vārtiem, kā arī citiem dārzu elementiem. 2 un 3 praktiskais darbs. •Kompetence: izvēlēties vietai atbilstošus tehniski un mākslinieciski augstvērtīgus ārtelpu dizaina elementus atpūtai, sportam, bērnu rotaļām un ārtelpas organizēšanai. 1-4 praktiskais darbs.
Kursa saturs(kalendārs)
1.Vides objektu un ārtelpas elementu nozīme, specifika, izmantošana un klasifikācijas. Vides objektu stilistika.
2.LVS: materiālu un mehānismu drošība ārtelpā.
3.Ārtelpas elementu dizains kāpnēm, pandusiem. Kāpņu formula, slīpumu attiecības. Kāpņu veidi un atbalsta sienas.
4.1. Praktiskais darbs – kāpnes un pandusu dizains atbilstoši pēc normatīvajām prasībām un projektējamās teritorijas konteksta.
5.Ārtelpas labiekārtojuma elementi: terases, platformas, tiltiņi, to veidi un klasifikācija.
6.Ārtelpas labiekārtojuma elementi: soliņi, soli, zviļņi, to veidi un klasifikācija.
7.Tēlniecības darbi. Ūdens labiekārtojuma risinājumi – strūklakas, kaskādes, kanāli u.c.
8.2. Praktiskais darbs – tēlniecības darba izstrāde, materiālu nodefinēšana un darba rasējumu sagatavošana atbilstoši idejiskajam domu lidojumam.
9.Ārtelpas labiekārtojuma elementi: gabioni, žogi, sētas, stiprinājumu veidi un risinājumu ārtelpā.
10.Ārtelpas labiekārtojuma elementi: norādes, informācijas stendi, to veidi un klasifikācija. Atkritumu urnas, komposta kastes, to veidi un klasifikācija.
11.3. Praktiskais darbs – mūsdienu vides objektu izstrāde un dizains. Darba rasējumu un specifikāciju tabulu izstrāde.
12.Ārtelpas labiekārtojuma elementi: apgaismojums, to klasifikācija. Velosipēdistu novietnes, to veidi.
13.Ārtelpas labiekārtojuma elementi: bērnu rotaļu laukumu aprīkojums, rotaļu laukumu iedalījums pēc vecuma grupām, drošības zonas un to nozīme bērnu rotaļu laukumos.
14.4. Praktiskais darbs – bērnu rotaļu laukumu plānojums un dizains. Darba rasējumu un specifikāciju tabulu izstrāde.
15.1. kontroldarbs. 16.Praktisko darbu aizstāvēšana. Izstrādāto darbu izstāde.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Nodarbību apmeklējums ne mazāk kā 75% apjomā. Noteiktajā laikā iesniegts izstrādātais praktiskais darbs. Darbiem, kas iesniegti pēc noteiktā laika (ja nav attaisnojošs iemesls), tiek samazināta atzīme par 1 balli. Pozitīvi novērtēti praktiskie darbi. Iespējama arī akumulējošā ieskaite, kuras izpildes kritērijus nosaka studiju kursa vadītājs.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Praktiskais darbs Nr. 1 – individuālas idejas detalizēts risinājums. Praktiskā darba noformēšana uz rasējumu lapām, atbilstoši noformēšanas prasībām.
Praktiskais darbs Nr. 2 – individuālas idejas detalizēts risinājums. Praktiskā darba noformēšana uz A2 formāta planšetēm un objekta maketa sagatavošana vai 3D vizualizācijas izstrāde.
Praktiskais darbs Nr. 3 – individuālas idejas detalizēts risinājums. Praktiskā darba noformēšana uz A2 formāta planšetēm un objekta maketa sagatavošana vai 3D vizualizācijas izstrāde.
Praktiskais darbs Nr. 4 – individuālas idejas detalizēts risinājums. Praktiskā darba noformēšana uz rasējumu lapām, atbilstoši noformēšanas prasībām. 1. kontroldarbs – par ārtelpas labiekārtojuma projektēšanas nosacījumiem un prasībām.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Studiju kursa vērtējums atkarīgs no praktisko darbu izstrādes procesa, konceptuālajiem risinājumiem, rasējumu un vizuālo materiālu sagatavošanas, prezentēšanas. Studiju kursā praktisko darbu sagatavošana un iesniegšana pēc nodefinētajiem termiņiem, un 1. kontroldarba nokārtošana ar sekmīgu atzīmi.
Obligātā literatūra
1. Urban Elements. Barcelona: Page One, 2007. 179 p.
2. Zigmunde D., Ņitavska N. Zaļās pilsētvides plānošana [elektroniskais resurss]: rokasgrāmata. LLU. Jelgava: Zemgales plānošanas reģions, 2013. 114 lpp.
3. Bertauski T. Plan Graphics for the Landscape Designer. Upper Saddle River, New Jersey: Pearson Prentice Hall, 2007. 4. Andersons. I. Labiekārtots dārzs. Rīga: Zvaigzne ABC, 2005. 96 lpp.
Papildliteratūra
1. Kunz M. N., Schonwetter Ch. Outdoor Living. Terraces. Balconies. Rooftops. Courtyards. Stuttgart: AVedition, 2005. pp. 168 p.
2. Uffelen C. 1000 x Landscape Architecture. Braun, 2010. 3. Harpur J., Stevens D. Roof Gardens, Balconies and Terraces. London: Mitchell Beazley, 2003. 160 p.
Periodika un citi informācijas avoti
1. Neu verorten: zeitgenössische deutsche Landschaftsarchitektur/Making Spaces: Contemporary German Landscape Architecture: Taschenbuch. Basel, 2002. 181 p.
Piezīmes
Obligātais kurss VBF studiju programmas "Ainavu arhitektūra un plānošana" (Bakalaura) pilna laika studijās. Studiju kurss apgūstams arī angļu valodā.