Kursa kods PārZB009

Kredītpunkti 4

Piens, tā pārstrāde II

Zinātnes nozarePārtikas zinātne (nav zn)

Kopējais stundu skaits kursā100

Lekciju stundu skaits16

Semināru un praktisko darbu stundu skaits4

Laboratorijas darbu stundu skaits20

Studenta patstāvīgā darba stundu skaits60

Kursa apstiprinājuma datums30.01.2024

Atbildīgā struktūrvienībaPārtikas institūts

Kursa izstrādātājs

author prof.

Inga Ciproviča

Dr. sc. ing.

Priekšzināšanas

PārZB008, Piens, tā pārstrāde I

Aizstātais kurss

PārZ4003 [GPAR4003] Piens, tā pārstrāde II

Kursa anotācija

Studiju kursa mērķis – izpratnes ieguve par piena sastāva un kvalitātes nozīmi piena produktu ražošanā, piena pārstrādes tehnoloģijām un ražošanas ekonomiku.
Studenti iegūst zināšanas piena ķīmiskajā sastāvā, tā īpašībās un novērtēšanas kritērijos. Apgūst piena produktu (termiski apstrādāti piena produkti, skābpiena dzērieni un produkti, saldējums) ražošanas pamatus, to laikā notiekošos fizikālos, bioķīmiskos un mikrobiālos procesus. Iegūst zināšanas dažādu piena produktu defektu rašanās cēloņos un to novēršanas iespējās. Iepazīst piena produktu ražošanā izmantojamās speciālās iekārtas, to darbības principus. Laboratorijas darbos studenti iegūst praktiskas iemaņas piena produktu ražošanā un to kvalitātes kontrolē.

Kursa rezultāti un to vērtēšana

Teorētiskās zināšanas par piena tauku produktu, siera, piena konservu ražošanas un piena rūpniecības blakusproduktu pārstrādes tehnoloģijām, izpratne par to gatavošanas laikā noritošajiem fizikālajiem, bioķīmiskajiem un mikrobiālajiem procesiem – 1., 2., 3., 4. un 5. kontroldarbs, laboratorijas darbi.
Praktiskās zināšanas un prasmes izskaidrot produktu defektu rašanās cēloņus un to novēršanas iespējas, saistot ar piena sastāvu un kvalitāti, tehnoloģisko procesu, to režīmu un ražošanas palīglīdzekļu, arī citu piedevu izmantošanu, iemaņas sviesta un saldpiena siera ražošanā un laboratorisko analīžu veikšanā – laboratorijas darbi, patstāvīgie darbi un mācību ekskursija (seminārs uzņēmumā).
Kompetences organizēt piena produktu ražošanu, izejvielu uzglabāšanu un kvalitātes kontroli atbilstīgi normatīvo aktu prasībām, novērtēt un analizēt riska faktorus piena produktu ražošanā – laboratorijas darbi, eksāmens.

Kursa saturs(kalendārs)

1. Studiju kursa struktūra, patstāvīgā darba kontrole. Sviesta gatavošanas tehnoloģija (1h lekcija).
2. Piena tauku produktu ieguve. Sviesta defekti, to novēršanas iespējas (1h lekcija) Sviesta gatavošana un kvalitātes kontrole (3h laboratorijas darbs, grupas darbs). 1. kontroldarbs – Piena tauku produktu ražošanas tehnoloģija.
3. Siera ķīmiskais sastāvs, klasifikācijas kritēriji (1h lekcija).
4. Piena apstrāde, piena sagatavošana recināšanai (2h lekcija). Piena recēšanu ar fermentu ietekmējošo faktoru izpēte (3h laboratorijas darbs).
5. Piena sarecināšana, siera graudu apstrāde. (1h lekcija). 2. kontroldarbs – Piena sagatavošana recināšanai, graudu apstrāde.
6. Siera veidošana un presēšana (1h lekcija).
7. Siera sālīšana. Norises siera nogatavināšanas laikā (1 h lekcija). Puscietā saldpiena siera gatavošana (5h laboratorijas darbs, grupas darbs).
8. Siera nogatavināšanas režīmi, siera defekti. Plūsmas metodes siera ražošanā (1h lekcija). 3. kontroldarbs – Siera ražošanas pamati.
9. Pienskābes baktēriju, pienskābes un propionskābes baktēriju ietekmē nogatavinātie sieri (1h lekcija). Videomateriāli par dažādu siera gatavošanu (3h laboratorijas darbs).
10. Pienskābes un glemi veidojošo baktēriju, pelējumu ietekmē nogatavinātie sieri. Ļoti cietie, sālījumā nogatavinātie sieri (1h lekcija).
11. Čederizētas un kausētas olbaltumvielu masas sieri. Skābpiena, kūpināti, sūkalu sieri. Sieri ar piedevām (1h lekcija). Skābpiena sieru gatavošana, siera kvalitātes kontrole (3h laboratorijas darbs).
12. Kausēti un karsētie sieri (1h lekcija). 4. kontroldarbs – Dažādu sieru ražošanas īpatnības.
13. Piena konservu tehnoloģija. Piena pārstrādes blakusprodukti. Kazeīna un kazeinātu tehnoloģija (2h lekcija). Atjaunotā piena kvalitātes kontrole (3h laboratorijas darbs).
14. Mācību ekskursija uz piena pārstrādes uzņēmumu, kas specializējas saldpiena sieru ražošanā un sūkalu pārstrādē (4h praktiskais darbs/seminārs).
15. Sūkalu pārstrāde (1h lekcija).
16. Studiju kursa kopsavilkums. 5. kontroldarbs – Piena konservu ražošana un blakusproduktu pārstrādes iespējas.

Prasības kredītpunktu iegūšanai

Eksāmena vērtējums veidojas šādi:
• nostrādāti un aizstāvēti visi laboratorijas darbi (20%);
• sekmīgi uzrakstīti pieci kontroldarbi par studiju kursa tematiku (20%);
• eksāmens (60%).
Iespējas iegūt akumulējošo eksāmenu, ja vidējā atzīme kontroldarbos ir 6 vai vairāk.

Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums

Patstāvīgais darbs – patstāvīgi iepazīties ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulām, kas reglamentē dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanu, nekaitīgumu, kvalitātes kritērijus; apgūt siera, sviesta un piena konservu defektu ražošanos; iepazīties ar piena produktu ražošanas specifiku (ieteiktie videomateriāli (e-studijās vai lekcijās rekomendētie)); analizēt izstrādāto laboratorijas darba rezultātus, veikt rezultātu interpretāciju un secinājumus.

Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji

Kontroldarbi ietver testa un apraksta jautājumus, to vērtē skalā no 0-10 ballēm. Katram jautājumam ir norādīts iegūstamo punktu skaits. Kontroldarbs ir sekmīgi uzrakstīts, ja studējošais ieguvis 4 balles. Iegūtais nesekmīgais vērtējums ir jāpārraksta, tas summējas, aprēķinot vidējo aritmētisko par kontroldarbu. Laboratorijas darbu vērtējums ir ieskatīts/neieskaitīts. Rakstiskais eksāmens. Iespējas iegūt akumulējošo eksāmenu, ja vidējā atzīme kontroldarbos ir 6 vai vairāk.

Obligātā literatūra

1. Ozola L., Ciproviča I. Piena pārstrādes tehnoloģija. Jelgava: LLU, 2002., 248 lpp.
2. Fundamentals of cheese science / P.F. Fox, etc. New York, NY: Springer, 2016. 799 p.
3. Dairy science and technology/ P.Walstra, J.T.M. Wouters, T.J.Geurts. Boca Raton: CRC/Taylor & Francis, 2006., 782 p.
4. Dairy powders and concentrated products/ edited by A.Y. Tamine. Chichester; Ames, Iowa: Wiley-Blackwell, 2009., 380 p.
5. Dairy fats and related products/ edited by A.Y. Tamine. Chichester, West Sussex, UK: Ames, Iowa: Wiley-Blackwell, 2009., 326 p.

Papildliteratūra

1. Microbiology handbook. Dairy products/ edited by R. Fernandes. Leatherhead: Leatherhead Food International; Cambridge: Royal Society of Chemistry, 2009., 173 p.
2. Cheese problems solved/edited by P.L.H. McSweeney. Boca Raton [etc.]: CRC Press; Cambridge: Woodhead Publishing Limited, 2007., 402 p.

Periodika un citi informācijas avoti

Journal of Dairy Science
International Dairy Journal

Cheese.com

Piezīmes

Obligātais studiju kurss pirmā cikla profesionālās studiju programmas “Pārtikas produktu tehnoloģija” pilna laika studējošajiem.