Kursa kods LauZD028

Kredītpunkti 15

Integrētā augu aizsardzība

Zinātnes nozareLauksaimniecības zinātne (nav zn)

Kopējais stundu skaits kursā405

Lekciju stundu skaits10

Semināru un praktisko darbu stundu skaits60

Studenta patstāvīgā darba stundu skaits335

Kursa apstiprinājuma datums02.12.2020

Atbildīgā struktūrvienībaAugsnes un augu zinātņu institūts

Kursa izstrādātāji

author asoc. prof.

Jānis Gailis

Dr. agr.

author vad.pētn.

Biruta Bankina

Dr. biol.

Kursa anotācija

Studiju kurss piedāvā padziļinātas zināšanas par konvencionālo, bioloģisko un integrēto augu aizsardzības sistēmu koncepcijām. Izpratni par katras sistēmas izmantošanas iespējām un rezultātiem saistībā ar kaitīgo organismu bioloģiskajām īpatnībām, ierobežošanas saimniecisko efektivitāti un ilgtspējīgu lauksaimniecisko ražošanu. Kritisku pieejamo prognožu un brīdinājumu sistēmu novērtējumu.

Kursa rezultāti un to vērtēšana

Zināšanas zinātniskā līmenī par dažādām pieejām augu aizsardzībā, ņemot vērā katra konkrēta kaitīgā organisma bioloģiju un ekoloģiju, un to savstarpējo mijiedarbību agrovidē.

Prasmes analizēt zinātniska līmeņa informāciju fitopatoloģijā, lauksaimniecības bezmugurkaulnieku zinātnē un augu aizsardzībā.

Kompetence integrēt zinātniskā līmeņa pētījumu rezultātus augu aizsardzībā ar praktisko lauksaimniecību; sagatavot analītiskas zinātniskas un praktiskas publikācijas un prezentācijas augu aizsardzības jomā.


Zināšanas, prasmes un kompetences tiek novērtētas eksāmenā, kas sastāv no četrām daļām: referāts, prezentācija, diskusija un lekcija (90 min.) maģistrantūras studentiem.

Kursa saturs(kalendārs)

1. Padziļinātas konkrēto kultūraugu slimību studijas, izmantojot zinātnisko literatūru – jaunākās informācijas apguve par patogēnu mainību – jaunu sugu/rases izplatība dažādos reģionos, to saistība ar iespējamo postīguma palielināšanos vai samazināšanos, pētījumi par konkrētā patogēna rezistenci pret fungicīdiem, attīstības cikli dažādos klimatiskos un meteoroloģiskos apstākļos, kā arī mijiedarbība ar citiem mikroorganismiem.
2. Padziļināta konkrēto kultūraugu kaitēkļu studijas, izmantojot zinātnisko literatūru.
3. Padziļinātas studijas par ierobežošanas iespējām, pasaulē un Latvijā pieejamo brīdinājuma un prognožu sistēmām, kaitīguma sliekšņu kritiska analīze, dažādu ierobežošanas metožu izvērtēšana.

4. Referāta un prezentācijas sagatavošana par dažādu augu aizsardzības metožu pielietošanu kultūraugu sējumos/stādījumos un to kritiska analīze.

Prasības kredītpunktu iegūšanai

Pārbaudes darba I daļa – referāts. Analizēta situācija attiecībā uz konkrēta kultūrauga kaitēkļiem un slimībām, tiek izvērtēts katra kaitīgā organisma potenciālais postīgums attiecībā uz ražu un tās kvalitāti, novērtēta ierobežošanas nepieciešamība, ņemot vērā ekoloģiskos un saimnieciskos aspektus. Izprot pielietojamo augu aizsardzības metožu būtību, to iespējas un ierobežojumus, īpaši uzsverot monitoringa, diagnostikas un brīdinājumu-prognožu sistēmu iespējas un efektivitāti. Sastādīta konvencionālā, bioloģiskā un integrētā ierobežošanas sistēma, pamatojot katra pasākuma nepieciešamību un efektivitāti, ņemot vērā kaitīgo organismu bioloģiskās īpatnības, postīgumu, ekoloģiskos un saimnieciskos aspektus. Metožu salīdzinājums, kritiski izvērtējot to iespējas un ierobežojumus. Referāta sagatavošanai izmantoti tikai zinātniski avoti (galvenokārt primārie avoti).

Pārbaudes darba II daļa – prezentācija. Kritisks konkrētā kultūrauga konvencionālās, bioloģiskās un integrētās aizsardzības sistēmas salīdzinājums un novērtējums. Referāta garums 20–30 minūtes.

Pārbaudes darba III daļa – diskusija. Ar zinātniskiem pētījumiem argumentēta diskusija par konkrētā kultūrauga kaitīgo organismu bioloģiju un ekoloģiju; par šī kultūrauga konvencionālās, bioloģiskās un integrētās aizsardzības sistēmas īpatnībām, priekšrocībām, trūkumiem u.tml.


Pārbaudes darba IV daļa – lekcija maģistrantūras studentiem. Katram doktorantūras studentam individuāla lekcija (90 min. gara) promocijas pētījuma virzienā.

Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums

Patstāvīgas studijas par kaitīgajiem organismiem un ierobežošanas sistēmām.

Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji

Vērtējums ir kumulatīvs: referāts veido 60%, prezentācija – 10%, diskusija – 20% un lekcija – 10% no kursa kopējā vērtējuma. Vērtēts tiek darbu zinātniskais līmenis, prasme to prezentēt un argumentēti aizstāvēt savu viedokli.

Obligātā literatūra

1. General Concepts in Integrated Pest and Disease Management, ed. by Ciancio, A., Mukerji, K.G. Springer Netherlands, 2007. P. 359.

2. Integrated Management of Diseases Caused by Fungi, Phytoplasma and Bacteria. Ed. by Ciancio, A., Mukerji, K.G. Springer Netherlands, 2008. P. 417.

Papildliteratūra

1. Cook R. James, Kenneth F. Baker The Nature and Practice of Biological Control of Plant pathogens. - The American Phytopathological Societey, 1996. - 539 pp.
2. Agrios G.N. (2005) Plant Pathology. Elsewier. Academic Press. 922 pp.
3. Madden L.V., Hughes G., Bosch F., (2007) The study of Plant Disease Epidemic. Elsewier. Academic Press. 421. pp.
4. The Pesticide Manulal. A World Compendium. (2006). Ed. by Tomlin C.D. British Crop Production Council. 1349 pp.

Periodika un citi informācijas avoti

1. Agronomy Research. [Tiešsaiste]. Institute of Technology, Estonian University of Life Sciences. ISSN 1406-894X. [Skatīts 30.04.2020.]. Pieejams: https://agronomy.emu.ee/journal-information/
2. Arthropod-Plant Interactions. [Tiešsaiste]. An international journal devoted to studies on interactions of insects, mites, and other arthropods with plants. Electronic ISSN 1872-8847. [Skatīts 30.04.2020.]. Pieejams: https://www.springer.com/journal/11829
3. Crop protection. [Tiešsaiste]. The Official Journal of the International Association for the Plant Protection Sciences. ISSN: 0261-2194. [Skatīts 30.04.2020.]. Pieejams: https://www.journals.elsevier.com/crop-protection
4. Journal of Applied Ecology. [Tiešsaiste]. British Ecological Society. Online ISSN: 1365-2664. [Skatīts 30.04.2020.]. Pieejams: https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/journal/13652664
5. Journal of Applied Entomology. [Tiešsaiste]. Blackwell Verlag GmbH. Online ISSN:1439-0418. [Skatīts 30.04.2020.]. Pieejams: https://onlinelibrary.wiley.com/journal/14390418

6. Plant Pathology. [Tiešsaiste]. British Society for plant pathology. Online ISSN: 1365-3059. [Skatīts 27.05.2020.] Pieejams: https://bsppjournals.onlinelibrary.wiley.com/journal/13653059

Piezīmes

Obligāts priekšmets Laukkopības nozares augu aizsardzības virziena doktorantiem.