Kursa kods BūvZ3011

Kredītpunkti 1.50

Ēku efektīvas norobežojošas konstrukcijas

Zinātnes nozareBūvniecības un transporta inženierzinātnes

Zinātnes apakšnozareBūvmateriāli un būvtehnoloģija

Kopējais stundu skaits kursā40

Lekciju stundu skaits8

Semināru un praktisko darbu stundu skaits8

Atbildīgā struktūrvienībaBūvniecības un kokapstrādes institūts

Kursa izstrādātājs

author pasn.

Sandris Liepiņš

Mg. sc. ing.

Priekšzināšanas

BūvZ2041, Būvfizika

BūvZ2056, Būvmateriāli I

BūvZ2061, Būvmateriāli

Kursa anotācija

Studenti gūst zināšanas par ēkas norobežojošo konstrukciju izveidi no nesošajām, izolācijas un apdares kārtām, atkarībā no ēku funkcionālajiem pamatnoteikumiem un ekonomiskajiem apsvērumiem, ņemot vērā mūsdienu iespējas un būvfizikas pamatprincipus. Apgūst ekoloģisko būvniecību, tās uzdevumus un modernas būvdarbu tehnoloģiju sistēmas.

Kursa rezultāti un to vērtēšana

• Zināšanas par siltuma pārneses procesiem, to ietekmējošiem faktoriem, ēku norobežojošo konstrukciju temperatūras un mitruma režīmiem. Kontroldarbs
• Prasmes novērtēt un aprēķināt būvelementu siltuma caurlaidības, siltuma inerces, mitruma, gaisa - pārneses procesus specifiskos gadījumos un risinājumos. Kontroldarbs
• Kompetence par ēkas energoefektivitāti ietekmējošiem rādītājiem. Kontroldarbs

Kursa saturs(kalendārs)

1. Ievadlekcija. Prasības ēku norobežojošām konstrukcijām, atkarībā no ēku funkcijas, telpās nodrošināmās vides (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
2. Ievadnodarbība kursa darba izstrādāšanai (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
3. Funkciju sadalījums starp norobežojošo konstrukciju sastādošām kārtām. Pielietojamie materiāli (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
4. Ēku siltināšanas jautājumi. Grīdu, ārsienu, pārsegumu konstruktīvie tipi un būvmateriāli (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
5. Ekoloģisko jautājumu ievērtēšana norobežojošo konstrukciju izveidē, to ietekme uz pielietojamo materiālu izvēli (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
6. Siltināšanas un akustiskie jautājumi (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
7. Būvniecības paņēmieni enerģijas saglabāšanai norobežojošajās konstrukcijās. Siltuma inerce (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
8. Grīdu, ārsienu, pārsegumu konstruktīvie risinājumi, krusteniskie termiskie tilti un to aprēķinu metodes (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
9. Būvdarbu tehnoloģijas norobežojošo konstrukciju būvniecību atvieglošanai (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
10. Ēku siltināšanas jautājumi ar dabīgas izcelsmes, sintētiskajiem un minerālajiem siltumizolācijas materiāliem (izstrādājumu īpašības, priekšrocības un trūkumi) (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
11. Materiāli un konstrukcijas ugunsdrošības un skaņas izolācijas nodrošināšanai (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
12. Lēzenās, slīpās un ventilējamās jumtu konstrukcijas, vēdināmie bēniņi, pielietojamie materiāli (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
13. Norobežojošo konstrukciju un to izveidošanas principi telpu situma, mitruma režīma uzlabošanai. Telpas klimats un gaisa aprite tajā (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
14. Grīdas un tajās pielietojamie materiāli, t-tipa termiskie tilti, problemātika un siltumtehniskais aprēķins pamatu daļā (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
15. Masīvu būvdaļu izmantošana temperatūras starpību izlīdzināšanai. Temperatūras līknes un siltuma daudzuma aprēķins, laika konstante, ūdens tvaika bilances aprēķins sienu un pārsegumu konstrukcijās (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)
16.Nozares aktualitātes. Noslēguma pārbaudes darba aizstāvēšana un nodošana. (1 stundas lekcijas, praktiskās nodarbības)

Prasības kredītpunktu iegūšanai

Jābūt izpildītai individuālā darba uzdevuma lapai, ko students aizstāv vērtēšanas procesā. Studējošais ar savām atbildēm par veikto aprēķinu gaitu un iegūtajiem rezultātiem pierāda, ka ir apguvis disciplīnā paredzēto zināšanu un iemaņu apjomu, kurš raksturojas ar 10 punktiem. Saskaitot lapā par katru aprēķina veidu iegūto punktu skaitu, kursa nokārtošanai ir nepieciešami vismaz 4 (četri) punkti. Sekmīgi uzrakstīts kontroldarbs, apmeklētas nodarbības (vismaz 75%). Ieskaite ar atzīmi.

Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums

Studējošais patstāvīgi iepazīstas ar Ēku energoefektivitātes likumu un šiem likumiem pakārtotajiem normatīvajiem aktiem par Valsts standartu piemērošanu attiecībā uz būvniecības siltumtehniku, veic literatūras (grāmatu, periodikas un interneta resursu) studijas.
Studējošais individuāli izstrādā pārbaudes darbu, atbilstoši individuālās uzdevumu lapas saturam.

Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji

Students spēj apliecināt lekcijās, praktiskajos darbos un patstāvīgā darbā iegūtās zināšanas, atbildot uz kontroles jautājumiem. Kursa vērtējuma sadalījums: dalība lekcijās un praktiskajās nodarbībās 10%; izpildīta un aizstāvēta praktisko uzdevumu lapa 80%; atbildēti kontroles jautājumi 10%.
Vērtējumu sadalījums atbilstoši individuālā uzdevuma saturam:
1. Grafiski sastādīt sienas/pārseguma termiskā tilta rasējumu, lietojot variantā dotos izmērus (0.5 punkti)
2. Aprēķināt laika konstanti (τ, [tau] 1) sienas konstrukcijai (0.5 punkti)
3. Aprēķināt laika konstanti (τ, [tau] 2) pārseguma vai grīdas virs pagraba konstrukcijai (0.5 punkti)
4. Dimensionēt pārseguma konstrukciju (Nr. (X)) līdz nosacījumam tau1 = tau2 (0.5 punkti)
5. Aprēķināt siltuma caurlaidību U1 [W/(m2*K)] ārsienas konstrukcijai atbilstoši LBN 002-19 un LVS EN ISO 6946 (1.0 punkti)
6. Aprēķināt siltuma caurlaidību U2 [W/(m2*K)] pārseguma vai grīdas virs pagraba konstrukcijai atbilstoši LBN 002-19 un LVS EN ISO 6946 (1.0 punkti)
7. Veikt termiskā tilta aprēķinu (Ψ [W/K]) programmā HEAT2 v.7.1 (vai līdzvērtīgā). Gadījumā, ja termiskā tilta vērtību Ψ > Ψm [LBN 002-19; W/(m*K)], veikt krusteniskā termiskā tilta konstruktīvu un stiprības, stabilitātes nosacījumam atbilstošu uzlabojumu, kas ar minimāliem ieguldījumiem novērš termiskā tilta apstākļus. Aprēķināt termiskā tilta vērtību Ψ (2) [W/(m*K)] ar veiktu konstruktīvo uzlabojumu, kam izpildās nosacījums Ψ (2) < Ψm [W/(m*K)] (1.0 punkti)
8. Veikt ūdens tvaika kondensācijas bilances aprēķinu atbilstoši LVS EN ISO 13788 ārsienas konstrukcijai (1) (g.c.1 kgH2O/m2 mēnesī), sastādot temperatūras krituma līkni (1.1), parciālo spiedienu/Sd līkni (1.2) un aprēķinot kondensāta daudzumu g.c.1 (2.5 punkti)
9. Veikt ūdens tvaika kondensācijas bilances aprēķinu atbilstoši LVS EN ISO 13788 pārseguma vai grīdas virs pagraba konstrukcijai (2) (g.c.2 kgH2O/m2 mēnesī), sastādot temperatūras krituma līkni (2.1), parciālo spiedienu/Sd līkni (2.2) un aprēķinot kondensāta daudzumu g.c.2 (2.5 punkti)

Obligātā literatūra

1. Akmens P., Krēsliņš A. Ēku apkure un ventilācija 2.daļa, Rīga: Zvaigzne ABC, 1995. 155 lpp.
2. Borodiņecs A., Krēsliņš A. Būvniecības siltumfizika ēku projektētājiem. Rīga: RTU izdevniecība, 2007. 131 lpp.

Papildliteratūra

1. LBN 002-19 "Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika". Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 002-19 “Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika” [tiešsaiste]: MK noteikumi Nr.495. Pieņemti: 25.06.2019. Stājas spēkā 01.01.2020. [Skatīts 08.03.2021.]. Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/307966
2. Akmens P., Krēsliņš A. Ēku apkure un ventilācija 1.daļa, Rīga: Zvaigzne ABC, 1995. 168 lpp.
3. Hagentoft C.E. Introduction to building physics, Studentlitteratur, Lund, 2001. 444 lpp.
4. Āboliņš J., Jurevics E. Siltums ražošanā un sadzīvē. Rīga: Zinātne, 1986. 123 lpp. - (Zinātne laikiem)
5. Тихомиров K. B. Теплотехника, теплогазоснабжение и вентиляция: [учебник по специальности "Промышленное и гражданское строительство"] 3-е изд., перераб. и доп. Москва : Стройиздат, 1981. 272 с.

Periodika un citi informācijas avoti

Latvijas Būvniecība: ceļvedis būvniecības nozares virzītājiem. Rīga: Lilita. ISSN 1691-4058.
Būvniecības likums, Ēku energoefektivitātes likums, tiem pakārtotie normatīvie akti un starptautiskie standarti (piemēram, LVS EN ISO 6946, 10211, 13788).

Piezīmes

Izvēles kurss VBF profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmā "Būvniecība" un 2.līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmā "Būvniecība"