Kursa kods ArhiB007

Kredītpunkti 9

Vizuāli telpiskās modelēšanas pamati

Zinātnes nozareArhitektūra (nav zn)

Kopējais stundu skaits kursā200

Lekciju stundu skaits16

Semināru un praktisko darbu stundu skaits0

Laboratorijas darbu stundu skaits80

Studenta patstāvīgā darba stundu skaits147

Kursa apstiprinājuma datums21.11.2023

Atbildīgā struktūrvienībaAinavu arhitektūras un vides inženierijas institūts

Kursa izstrādātāji

author asoc. prof.

Olafs Vronskis

Dr. paed.

author doc.

Kristīne Vugule

Dr. arch.

author pasn.

Iveta Lāčauniece

Mg. arch.

Aizstātais kurss

Arhi1033 [GARH1033] Vizuāli telpiskās modelēšanas pamati

Kursa anotācija

Studiju kursā tiek apgūti telpiskās modelēšanas, zīmēšanas, kompozīcijas, gleznošanas, grafikas, tēlotāja ģeometrijas pamatprincipi. Kursa mērķis ir veidot izpratni par telpiskuma efekta panākšanu grafiskos attēlojumos, krāsās un formās. Studiju kursa ietvaros tiek izstrādāti savstarpēji saistīti dažādu veidu praktiskie darbi atbilstoši teorētiskajām zināšanām.

Kursa rezultāti un to vērtēšana

Zināšanas: pārzin kompozīcijas, telpiskās modelēšanas, zīmēšanas, un grafikas darba metodes, saprot projicēšanas metodes un pārzina ģeometrisku virsmu un to pilnas virsmas izklājumu konstruēšanu. Saprot perspektīvas un ēnu konstruēšanas nozīmi ainavu arhitektūras projektos. 1.–16. laboratorijas darbs.
Prasmes: Prot pielietot kompozīcijas, telpiskās modelēšanas, zīmēšanas, gleznošanas un grafikas darba metodes, prot izvēlēties grafisku uzdevumu risināšanai nepieciešamās metodes un veikt tehniskās dokumentācijas grafisko noformēšanu, prot grafiski attēlot vienkāršus un saliktus ģeometriskus ķermeņus, prot panākt perspektīves efektu attēlos. Prot attēlot vienkāršus un saliktus ķermeņus aksonometrijā, prot konstruēt perspektīvi un ēnas. 1.–16. laboratorijas darbs.
Kompetence: prot kombinēt dažādās kompozīcijas, telpiskās modelēšanas, zīmēšanas un grafikas darba metodes objektu attēlošanai un idejas prezentēšanai.
Vērtēšana: Zināšanas, prasmes un kompetences tiek novērtētas praktiski izstrādāto darbu starpskatēs un kontroldarbos. 1.–16. laboratorijas darbs.

Kursa saturs(kalendārs)

Pilna laika klātienes studijās:
1. Vispārējā informācija par objektu attēlošanu. Ģeometrisku ķermeņu attēlošanas grafiskie paņēmieni. 1.zīmējuma Kubs un lode uzbūve. Līniju veidi grafiskajos materiālos, grafiskajos materiālos pielietojamie materiāli. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3ha
Rasējumu veidošanas digitālie rīki. Noteikumi rasējumu noformēšanai. Tehniskais raksts. Laboratorijas darbi 2 h
2. Vienkāršu ķermeņu uzbūves attēlojums zīmējumos. 1.zīmējuma Kubs un lode ēnošana. Prezentācijas materiālu noformēšana. Brīvas rokas rasējumi un rasējumi ar grafiskiem palīglīdzekļiem. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Punkta projekcijas. Punkta dažādi novietojumi telpā. Laboratorijas darbi 2 h
3. Vienkāršu ķermeņu telpiska attēlošana. Skiču veidošana. Cilindrisku ķermeņu uzbūve
2.zīmējuma Cilindrs un konuss uzbūve. Dabas elementu faktūras attēlojums grafiskajos materiālos. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Taisnes projekcijas. Taisnes dažādi novietojumi telpā. Laboratorijas darbi 2 h
4. Vispārēja informācija par krāsu pielietojumu ainavas telpiskā attēlošanā. Darbs ar flomāsteriem. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Plakne. Punkts un taisne plaknē, to īpašās stāvotnes. Laboratorijas darbi 2ha
5. Krāsu mācības pamati. Pamatkrāsas. Krāsu pielietošana ainavu arhitektūrā. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Cilindra projekcijas, aksonometrija, izklājums. Laboratorijas darbi 2 h
6. Cilindrisku ķermeņu uzbūve, telpiska attēlošana. Telpisku objektu zīmēšana, variējot ar skatupunktiem, horizonta augstumu un apgaismojuma intensitāti. 2.zīmējuma Cilindrs un konuss ēnošana. Koku kā vienkāršu elementu kopuma grafiska attēlošana. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Piramīdas projekcijas, aksonometrija, izklājums. Laboratorijas darbi 2 h
7. Perspektīves efekts ainavu zīmējumos, perspektīvju veidi. Prizmas attēlojums perspektīvē
3.zīmējuma Prizma un cilindrs uzbūve. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h.
Prizmas projekcijas, aksonometrija, izklājums Laboratorijas darbi 2 h
8. Ainavas elementu reducēšana uz vienkāršu ķermeņu kopumu. 3.zīmējuma Prizma un cilindrs ēnošana. Koku elementu grafisks attēlojums. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h.
Konusa projekcijas, aksonometrija, izklājums. Laboratorijas darbi 2 h
9. Krāsu mācības pamati. Baltā un melnā krāsa. Pelēkā krāsa, tās uzbūve un nianses. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h.
Kontroldarbs par punktu, plakņu projekcijām, vienkāršu ķermeņu projekcijām, aksonometriju, izklājumiem. Laboratorijas darbi 2 h
10. Silto un vēso toņu pielietojums glezniecībā un ainavu arhitektūrā perspektīves efekta panākšanai. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h.
Punkta un taisnes ēnas kompleksajā rasējumā un aksonometrijā Laboratorijas darbi 2 h
11. Sarežģītu elementu kā vienkāršu ķermeņu kompozīcijas attēlošana. 4.zīmējuma Klusā daba uzbūve. Kompozicionālie paņēmieni augu grupu veidošanā un attēlošanā. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h.
Plaknes ēnas kompleksajā rasējumā un aksonometrijā. Laboratorijas darbi 2 h
12. Objektu kompozīcijas uzbūve un attēlošana. 4. zīmējuma Klusā daba ēnošana. Koku un krūmu grupas attēlojums būvprojektos. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Objekta ēnas kompleksajā rasējumā un aksonometrijā. Laboratorijas darbi 2 h
13. Sarežģītu ķermeņu telpisko nianšu attēlošana. 4. zīmējuma Klusā daba detalizācija. Maketu pielietojums ainavas projektu izstrādē. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h.
Punkta un taisnes perpektīva. Laboratorijas darbi 2 h
14. Krāsu kompozīcijas veidošana vertikālā un horizontālā laukumā. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Plaknes perspektīva. Laboratorijas darbi 2 h
15. Komplekss krāsu attēlojums. Vizuālo paraugu prezentācija. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Objekta perspektīva. Laboratorijas darbi 2 h
16. Cilvēks kā mērogs ainavu attēlojumos. Cilvēku skices. Dažādu šriftu pielietojums prezentācijas materiālos. Lekcija 1h, laboratorijas darbi 3 h
Kontroldarbs par perspektīves un ēnu konstruēšanu. Laboratorijas darbi 2 h

Prasības kredītpunktu iegūšanai

Nodarbību apmeklējums ne mazāk kā 75% apjomā. Noteiktajā laikā iesniegti izstrādātie praktiskie grafiskie darbi un prezentēti starpskatē. Darbiem, kas iesniegti pēc noteiktā laika (ja nav attaisnojošs iemesls), tiek samazināta atzīme par 1 balli.
Nokārtoti divi kontroldarbi par tēlotāja ģeometrijas tēmām un izstrādāti visi praktiskie darbi
Uzzīmēti 4 vienkāršu un saliktu ķermeņu uzstādījumi.
Uzzīmētas visas norādītās skices.
Sagatavots albums ar krāsu mācības vingrinājumiem.
Studiju kurs noslēgumā akumulējošā ieskaite, ko veido zīmēšanas un grafikas starpskašu, tēlotāja ģeometrijas kontroldarbu rezultāti un gleznošanas vingrinājumu vērtējums

Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums

Studenti patstāvīgos darbus pilda laboratorijas darbu laikā un mājās. Katram studentam individuāli ir jāizstrādā sekojoši darbi:
1. Brīvas rokas skice: priekšstats par ainavu arhitektūru. Grafiski ar brīvu roku izpildīti 6 dažādi līniju veidi. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
2. Brīvas rokas 5 skices: vienkārši ārtelpas elementi (soliņi). Grafiski ar tehniskiem līdzekļiem izpildīti 6 dažādi līniju veidi. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
3. Brīvas rokas 5 skices: vienkārši sadzīves priekšmeti. Grafiski ar tehniskiem līdzekļiem 6 un brīvu roku 6 dažādu ainavas elementu faktūras, attēlojot tās dalītās plaknēs. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
4. 4 vingrinājumi ar flomasteriem. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
5. 4 pamatkrāsu vingrinājumi. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
6. Brīvas rokas 5 dažādu koku skices. Koku fotogrāfijas. Izvēlētā koka grafiski attēlots detalizēts pretskats. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
7. Brīvas rokas 5 koku virsskatu skices, 2 koku aleju skices, akcentējot priekšplāna kokus un ārtelpas elementus. Grafisks koku dažādu stilizācijas pakāpju attēlojums pretskatā un virsskatā. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
8. Brīvas rokas koku zaru un koku lapu skices. Grafisks koka lapas attēlojums. Koka krāsu gamma. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
9. 4 vingrinājumi izmantojot balto, melno krāsu.
10. 4 vingrinājumi pielietojot siltos un aukstos toņus. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
11. Brīvas rokas salocīta papīra skices. 3 koku, krūmu grupas skices virsskatā un pretskatā (simetriska, ritmiska, dinamiska). Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
12. Grafiski attēlota koku un krūmu grupa 2 veidos – melnbaltā tehnikā un pielietojot krāsas. Brīvas rokas 5 pergolu skices. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
13. Koku un krūmu grupas makets 2 veidos: ar dabas materiāliem un stilizēts. Brīvas rokas 5 telpu dekoru skices. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
14. 4 vingrinājumi darbam ar krāsām horizontālā un vertikālā laukumā. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
15. 4 kompleksu krāsu vingrinājumi. Vingrinājumu albūma noformāšana. Tēlotāja ģeometrijas vingrinājums par nedēļā apskatīto tēmu.
16. Telpas dekora makets. Grafiski izstrādāti iniciāļi 3 dažādos šriftu veidos.

Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji

Studiju priekšmetā izstrādātajiem darbiem jāatbilst noteiktajam skaitam un noteiktajai tēmai, jāatspoguļo student apgūtās prasmes un zināšanas par noteikto tēmu.
Grafikas darbiem jābūt izpildītiem precīzi, noformējumam jābūt radošam.
Tēlotāja ģeometrijā ir jābūt sekmīgi izpildītiem diviem kontroldarbiem.

Obligātā literatūra

1. Barrington Barber, The Complete Book of Drawing, Arcturus Publishing Limited, 2005
2. Nice C. Drawing & Painting Trees in the Landscape. North Light Books, 2011. 160 p.

Papildliteratūra

1. Reid, Grant W. Landscape graphics: plan, section, and perspective drawing of landscape spaces / Grant W. Reid. Revised edition. New York:Watson-Guptill Publications, 2002. 208 lpp.: ilustrācijas; 22 x 28 cm ISBN 9780823073337.
2. Ernest R.Norling, Perspective Made Easy, 1999 Joseph D'Amelio, Perspective Drawing Handbook, 2004

Periodika un citi informācijas avoti

1. Latvijas Architektūra. Rīga: Lilita. ISSN 1407-4923 2. Deko. Rīga: Santa, ISSN 1407-7027
2. Studija. ISSN 1407-3404

Piezīmes

Obligātais kurss VBF studiju programmas “Ainavu
arhitektūra un plānošana” (Bakalaura) pilna laika studijās.