Excel
Kursa nosaukums Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas
Kursa kods VidZ3018
Zinātnes nozare Vides zinātne (nav zn)
Kredītpunkti (ECTS) 3
Kopējais stundu skaits kursā 81
Lekciju stundu skaits 16
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 8
Laboratorijas darbu stundu skaits 8
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 49
Kursa apstiprinājuma datums 22/03/2021
Atbildīgā struktūrvienība Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. sc. ing., prof. Ainis Lagzdiņš

Priekšzināšanas
Kursam priekšzināšanas nav nepieciešamas
 
Kursa anotācija
Studiju kurss paredz sniegt zināšanas par ģeogrāfisko informācijas sistēmu teorētiskajiem aspektiem, iegūt praktiskas iemaņas darbā ar ArcGIS Pro programmatūru un ArcGIS Online vidē, apgūt visbiežāk izmantotās ģeotelpiskās informācijas apstrādes un analīzes metodes un rīkus. Studenti sistemātiski apgūst zināšanu un iemaņu kopumu, kas nodrošina prasmes lejupielādēt, veidot, rediģēt, papildināt, sistematizēt, atlasīt, analizēt, vizualizēt un koplietot ģeotelpisko informāciju atbilstoši studiju programmas tematiskajām nostādnēm.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Pēc studiju kursa apguves studenti:
•pārzinās ģeogrāfisko informācijas sistēmu būtību, izpratīs ģeotelpiskās informācijas saturu (1. praktiskais darbs);
•pratīs patstāvīgi izmantot ArcGIS Pro programmatūru un ArcGIS Online vidi, atkarībā no nepieciešamības spēs pielietot ģeotelpisko informāciju, apstrādes un analīzes metodes un rīkus (2., 3., 4. praktiskais darbs);
•spēs vizualizēt un koplietot ģeotelpisko informāciju profesionālās darbības un/vai zinātnisko pētījumu īstenošanas kontekstā (eksāmens).
Kursa saturs(kalendārs)
Pilna laika klātiene:
1. Ģeogrāfisko informācijas sistēmu būtība (2 h).
2. Ģeogrāfisko informācijas sistēmu datu modeļi (2 h).
3. ArcGIS Pro programmatūras raksturojums (2 h).
4. Ģeotelpiskās informācijas avoti Latvijā un ārvalstīs (2 h).
5. Ģeotelpiskās informācijas izveide, rediģēšana, papildināšana, sistematizēšana un analīze (3 h) - 1. praktiskais darbs.
6. Ģeotelpiskās informācijas atlase pēc uzdotā jautājuma (3 h) - 2. praktiskais darbs.
7. Ģeotelpiskās informācijas atlase pēc telpiskā novietojuma (3 h) - 3. praktiskais darbs.
8. Ģeotelpiskās informācijas vizualizācija (3 h) - 4. praktiskais darbs.
9. Ģeotelpiskās informācija un 3D vide (2 h).
10. Digitālās kartes veidošana, noformēšana un izdruka (2 h).
11. ArcGIS Online izmantošana (4 h).
12. Story Maps veidošana (4 h).

Nepilna laika neklātiene: Tiek īstenotas visas tēmas, kas norādītas pilna laika klātienei, bet kontaktstundu skaits ir 1/2 no norādīto stundu skaita.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Eksāmens nokārtots ar sekmīgu vērtējumu. Noteiktajā laikā izstrādāti un ieskaitīti četri praktiskie darbi.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Studentiem patstāvīgi jāsagatavojas četriem praktiskajiem darbiem un eksāmenam, izmantojot lekciju un praktisko darbu norises ietvaros apskatīto informāciju un ieteicamo literatūru. Patstāvīgais darbs ietver ģeotelpiskās, statistiskās, vizuālās vai citas informācijas apzināšanu, iegūšanu un apkopošanu turpmākam pielietojumam ArcGIS Pro programmatūrā un ArcGIS Online vidē.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Studiju kursa eksāmena vērtējums ir atkarīgs no sagatavotā noslēguma darba kvalitatīvajiem aspektiem, kuri tiks nodefinēti pirms eksāmena norises.
Obligātā literatūra
1. Mūsdienu Latvijas topogrāfiskās kartes. Autoru kolektīvs: A. Zelmanis ... u.c. Valsts zemes dienests. Rīga: Valsts zemes dienests, 2001. 203 lpp.
2. Stūrmanis E. Ģeoinformācijas sistēmas. Jelgava: LLU/RTU, 2006. 90 lpp.
3. Vanags V. Fotogrammetrija. Mūsdienu Latvijas topogrāfiskās kartes. Rīga: Valsts zemes dienests, 2003. 275 lpp.
Papildliteratūra
1. ESRI mājas lapa [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: http://www.esri.com. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
2. Latvijas Atvērto datu portāls (Valsts reģionālās attīstības aģentūra) [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: https://data.gov.lv/lv. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
3. Latvijas ģeotelpiskās informācijas aģentūras mājas lapa [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: https://www.lgia.gov.lv/. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
4. LVM GEO mājas lapa (AS “Latvijas valsts meži”) [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: https://www.lvmgeo.lv/. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
5. SIA Envirotech mājas lapa [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: https://www.gisbaltic.eu/lv-lv/home?lang=lv-lv. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
6. Valsts vienotais ģeotelpiskās informācijas portāls (Valsts reģionālās attīstības aģentūra) [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: https://geolatvija.lv/geo/. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
Periodika un citi informācijas avoti
1. Lauku reģistrs (Lauku atbalsta dienests) [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: http://www.karte.lad.gov.lv. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
2. Meliorācijas kadastra informācijas sistēma (VSIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi”) [tiešsaiste] [skatīts 19.07.2022.]. Pieejams: https://www.melioracija.lv/. Komentārs: detalizētas norādes par apskatāmo informāciju un tās atrašanās vietām tiks sniegtas nodarbību laikā.
Piezīmes
Obligāts studiju kurss Vides un būvzinātņu fakultātes akadēmiskā bakalaura studiju programmas “Ainavu arhitektūra un plānošana” pilna laika klātienes studijās un profesionālā bakalaura studiju programmas “Vide un ūdenssaimniecība” pilna laika klātienes un nepilna laika neklātienes studijās.