Excel
Kursa nosaukums Farmakoloģija, farmakoterapija un toksikoloģija III
Kursa kods Vete6039
Zinātnes nozare Veterinārmedicīna zinātne
Zinātnes apakšnozare Iekšķīgās slimības
Kredītpunkti (ECTS) 1.5
Kopējais stundu skaits kursā 40.5
Lekciju stundu skaits 10
Semināru un praktisko darbu stundu skaits 10
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 20
Kursa apstiprinājuma datums 22/11/2017
Atbildīgā struktūrvienība Klīniskais institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Dr. med. vet., prof. Līga Kovaļčuka
Profesionālā augstākā izglītība(līm.), pasn. Laura Voiko
Profesionālā augstākā izglītība(līm.), pasn. Jana Vanaga

Priekšzināšanas
Vete4023, Mazo dzīvnieku ķirurģija I
Vete4024, Mazo dzīvnieku ķirurģija II
Vete4078, Iekšķīgās slimības, ganāmpulka veselība I
Vete4098, Mazo dzīvnieku iekšķīgās slimības I
Vete4099, Mazo dzīvnieku iekšķīgās slimības II
Vete4105, Farmakoloģija, farmakoterapija un toksikoloģija I
Vete4109, Iekšķīgās slimības, ganāmpulka veselība II
Vete4110, Klīniskā un laboratoriskā diagnostika I
Vete4111, Klīniskā un laboratoriskā diagnostika II
Vete4112, Operatīvā ķirurģija un topogrāfiskā anatomija I
Vete4113, Operatīvā ķirurģija un topogrāfiskā anatomija II
Vete6040, Iekšķīgās slimības, ganāmpulka veselība III
Aizstātais(-ie) kurss(-i)
VeteB050 [GVETB050] Farmakoloģija, farmakoterapija un toksikoloģija III
Kursa anotācija
Studiju kursa apakšprogrammas Klīniskā farmakoterapija mērķis ir padziļināti apgūt pareizus, uz zinātniskiem pierādījumiem balstītus zāļu izvēles taktikas principus dzīvniekiem, zāļu mijiedarbību un kombināciju farmakoloģiskos un toksikoloģiskos aspektus; zāļu blakusreakcijas un to izziņošanas kārtību.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas: par iespējamām zāļu mijiedarbībām, blakusparādībām un zāļu lietošanas juridiskajiem aspektiem, t.sk. zāļu lietošanas pasaules vadlīnijām – 2 kolokviji.
Prasmes: spēt saprast un izrakstīt dažādu grupu zāļu līdzekļus, ņemot vērā individuāla dzīvnieka zāļu vielu ietekmējošos faktorus, zāļu iespējamo mijiedarbību un klīnisko saslimšanu kompleksu ietekmi uz zāļu izrakstīšanas vadlīnijām – prakstiskie darbi, aprēķini, uzdevumi.
Kompetence: pielietot iegūtās zināšanas klīnisko gadījumu izvērtēšanā un dzīvnieka ārstniecībā, ņemot vērā zāļu lietošanas vadlīnijas un racionālu zāļu izvēles principus - KEGA.
Kursa saturs(kalendārs)
1.Zāļu blaknes to ziņošana, aktuālā likumdošana. Lekcija 1 h.
Praktiska zāļu blakņu ziņošana. Laboratorijas darbi 1 h.
2.Zāļu kombināciju, mijiedarbību farmakoloģija. Lekcija 1h.
Šķīduma terapijas klīniskie aspekti. Laboratorijas darbi 1 h.
3.Antiseptisko un antibakteriālo līdzekļu izvēles vadlīnijas un principi. Lekcija 1 h+ seminārs 1h.
4.Nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu izvēles principi un vadlīnijas veseliem un aknu, nieru slimību gadījumos, lekcija 1h +seminars 1h + kolokvijs.
Kolokvijs: Zāļu blaknes, kombinācijas, mijiedarbības, antibiotiku lietošanas vadlīnijas.
1.Klīniskās farmakoterapijas principi suņu un kaķu medicīnā. Lekcijas 2h, Seminārs 2 h.
2.Klīniskās farmakoterapijas principi zirgu un atgremotāju medicīnā. Lekcijas 2h.
3.Zāļu izvēles nosacījumi ādas, acu, ausu slimību ārstēšanā. Lekcija 1h.
4.Zāļu izvēles nosacījumi jaunpiedzimušiem, veciem – gerantoloģiskiem, laktējošiem un grūsniem dzīvniekiem. Lekcija 1 h.
Noslēguma seminārnodarbība – klīniskā gadījuma (KEGA) analīze – prezentācija + kolokvijs 4 h Kolokvijs: Sugu farmakoretapijas principi, zāļu lietošanas principi ausu, acu, ādas ārstēšanai, nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, glikokortikoīdu lietošanas vadlīnijas.
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Divi kolokviji ar vērtējumu ne zemāk kā 5 balles un klīniskā un epidemioloģiskā gadījuma analīzes darbs (KEGA) kā pamatojums ieskaitei. 1.Apmeklētas lekcijas, vismaz 70%, par kavētām nodarbībām sagatavots tēmas referāts. Ja neattaisnoti kavēti vairāk kā 30% lekciju un laboratorijas darbu un nav iesniegts kavēto nodarbību referāts, kurss ir jāapgūst no jauna.
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
KEGA mērķis ir iemācīties analizēt, izstrādāt un interpretēt individuāla klīniskā gadījuma ārstēšanas plānu, protokolu. Uzsākot studiju kursu studentiem tiek piešķirts klīniskā gadījuma apraksts, kas iegūts no LLU Veterinārās klīnikas klīnisko gadījumu datu bāzes, konsultējoties ar studiju kursa docētāju. Studenta uzdevums ir sastādīt un analizēt klīniskā gadījuma ārstēšanas kursa protokolu, sagatavot ārstēšanas protokola individualizētu pieeju, analizēt informācijas avotos pieejamo informāciju par zāļu līdzekļu savstarpējo mijiedarbību.
Darba sākumā jāatspoguļo klīniskā gadījuma apraksts pēc LLU Veterinārās klīnikas izstrādātā aprakstu protokola, analizējot potenciālos farmakoterapijas aspektus. Pēc apraksta sagatavošanas, tas elektroniski jāiesūta atbildīgajam mācībspēkam. Ja farmakoterapijas apraksts ir pareizs, tad mācībspēks studentam dod atļauju sākt gatavot izvērstu farmakoterapijas plānu, apskatot pielietotos medikamentus un to mijiedarbību. Ja aprakstā konstatētas būtiskas neatbilstības, tad studentam tas jāuzlabo un jāiesūta atkārtoti. Klīniskā gadījuma analīze metodiski jāsagatavo pēc LLU VMF Mācību metodiskās komisijas izstrādātajiem noteikumiem. Analīzē jāiekļauj sekojošas sadaļas: titullapa, ievads, klīniskā gadījuma apraksts, teorētiskā daļa, secinājumi, ieteikumi, izmantotā literatūra. Teorētiskajā daļā jāiekļauj sekojoša informācija:
1.Īss slimības, diagnozes apraksts, ietverot slimības cēloņus, etioloģiju, epizootioloģiju, patoģenēzi, klīniskās pazīmes, diagnostiku
2.Farmakoterapijas plāns, ietverot zāļu izvēles principus, indikācijas, kontrindikācijas, blaknes, lietošanas ierobežojumus, īpatnības
3.Farmakoterapijā izmantoto līdzekļu mijiedarbības aprakstu
Rakstiska KEGA analīze jāiesniedz atbildīgajam mācībspēkam vismaz divas nedēļas pirms ieplānotās aizstāvēšanas.
Klīnisko gadījumu aizstāvēšana notiek mutiski, semināra nodarbību laikā. Mutiskās aizstāvēšanas laiks vienam studentam ir līdz 10 minūtēm. Studentam mutiski jāprot īsi analizēt slimība, farmakoterapijas plāns un iespējamās zāļu mijiedarbības un terapijas aktualitātes. Ar detalizētu informāciju par aizstāvēšanas gaitu students tiek informēts, uzsākot studiju kursu.
KEGA vērtēšana balstīta uz sekojošiem kritērijiem:
1.klīniskā gadījuma un farmakoterapijas plāna analīze
2.noteikumiem atbilstoša rakstiska KEGA analīze.
3.laicīga KEGA analīzes iesniegšana. 4.mutiskā prezentācija – vizuālais noformējums, saturs, spēja atbildēt uz jautājumiem.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Studentu praksmes tiek vertētas atbilstoši uzdoto uzdevumu noteiktajai kārtībai.
Studiju kursa kolokviji un KEGA darbs tiek vērtēts atbilstoši LLU Studiju nolikumā norādītajau 10 baļļu sistēmas skalas skritērijiem. KEGA tiek pielīdzināta kontroldarba vērtējumam, t.i., students saņem ieskaiti ar atzīmi. Ja KEGA noteikumi netiek izpildīti, tad students netiek pielaists pie ieskaites.
Ja KEGA netiek izstrādāta noteiktajā laikā, tad par atkārotu pārbaudījumu vai papildu laiku izstrādei, students individuāli vienojas ar mācībspēku.
Kolokvijs par ieskaitītu, tik uzskatīt no 5 ballēm.
Studiju kursā paredzētie kolokviji:
1.Zāļu blaknes, kombinācijas, mijiedarbības, antibiotiku lietošanas vadlīnijas. 2.Zāļu lietošanas principi ausu, acu, ādas ārstēšanai, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, glikokortikoīdi lietošanas vadlīnijas.
Obligātā literatūra
1.Plumb D.C. Veterinary Drug Handbook. USA: Pharma Vet. Publ., 2008. 1485 p.
2. Plumb D.C. Plumb's veterinary drug handbook. 8th edition. Stockholm, Wisconsin: PharmaVet Inc., 2015. 1279 p.
3. Veterinary Pharmacology and Therapeutics., edited by Jim E. Riviere and Mark G. Papich. 10th edition. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons Inc., 2018.
Papildliteratūra
1. Plumb D.C. Veterinary Drug Handbook. USA: Pharma Vet. Publ., 2008. 1485 p.
Periodika un citi informācijas avoti
1.Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics. J Vet Pharmacol Therapeut. Published by John Wiley and Sons. ISSN (printed): 0140-7783. ISSN (electronic): 1365-2885.
2.http://cliniciansbrief.com
Piezīmes
VMF 2. līmeņa profesionālās studiju programmas “Veterinārmedicīna”, 10.semestrī. Semināri notiek pa akadēmiskajām grupām.