Excel
Kursa nosaukums Asistēšana un tehnoloģijas
Kursa kods MatZP038
Zinātnes nozare Materiālzinātne
Zinātnes apakšnozare Koksnes materiāli un tehnoloģija
Kredītpunkti (ECTS) 12
Kopējais stundu skaits kursā 324
Studenta patstāvīgā darba stundu skaits 324
Kursa apstiprinājuma datums 27/02/2018
Atbildīgā struktūrvienība Mehānikas un dizaina institūts
 
Kursa izstrādātājs(-i)
Profesionālās augstākās izglītības maģistra(līm.), pasn. Laura Boldiševica

Priekšzināšanas
MākZ3027, Dizaina pamati un izstrādājumu reģistrēšana
MašZ2015, Izstrādājumu projektēšana AutoCAD I
MašZ2016, Izstrādājumu projektēšana AutoCAD II
MašZ3015, Kvalitātes vadība
MatZ1006, Materiālzinības (tekstils)
MatZ4012, Materiālzinības (konstrukciju materiāli)
Soci4008, Datu ieguve un apstrāde
Kursa anotācija
Prakses laikā studenti kā novērotāji un vienlīdz darba veicēji kļūst par dizaineru asistentiem izvēlētajā uzņēmumā / dizaina studijā / lietišķās mākslas centrā / pie individuāla saimnieciskās darbības veicēja. Iepazīstas ar dizaina procesiem, produktu radīšanas gaitu, materiāliem un tehnoloģijām, izprot darba plānošanu, organizēšanu un kontroli. Piedalās materiālu iepirkumos, spēj sastādīt tāmi un asistēt prakses vadītāju. Iegūst iedvesmu un nepieciešamo informāciju bakalaura darba tēmas izvēlei. Prakses vieta tiek sasaistīta ar izvēlēto apakšspecialitāti - tekstils vai koks/metāls.
Kursa rezultāti un to vērtēšana
Zināšanas: Studenti izprot dizainera darba procesu un darba pienākumus. Saprot komunikācijas spēju nozīmību darbā ar klientiem, kā arī izprot produktu prezentācijas veidošanu. Pārzin projekta vadības gaitu un prot rast optimālus problēmas risinājuma veidus. Iegūst jaunas zināšanas izstrādājumu tehnoloģiskajos procesos.
Prasmes: Spēj uzdevumus veikt patstāvīgi vai ar prakses vadītāja līdzdalību. Prot komunicēt ar sadarbības partneriem un klientiem, pildot dotos uzdevumus. Spēj novērtēt materiālu konstruktīvās un ekspluatācijas īpašības un tehnoloģiju lietderīgas izmantošanas iespējas. Prot analizēt koncepta risinājuma veidus un realizācijas iespējas.
Kompetence: prasme strādāt patstāvīgi vai darba grupās, spēja komunicēt un veidot sadarbību. Prot risināt ar dizaina procesiem saistītas situācijas un pielietot radošās metodes. Izprot produkta dizaina izstrādes posmus. Spēj analizēt materiālu, tehnoloģiju pielietojumu un atbilstību tehniskajām un estētiskajām kvalitātēm. Vērtēšana: prakses atskaite, prezentācija un aizstāvēšana
Kursa saturs(kalendārs)
Pilna laika klātiene:
1.Individuāls darbs ar prakses vadītāju – prakses programmas saskaņošana.
2.Izvēlētās apakšspecialitātes darba specifikas izpēte.
3.Dizainera / prakses vadītāja asistēšana darba procesā.
4.Darbs un komunikācija ar klientiem un sadarbības partneriem.
5.Materiālu, tehnoloģiju analīze atbilstoši tehniskajām un estētiskajām kvalitātēm.
6.Materiālu iegāde, pasūtīšana, tāmes sastādīšana.
7.Produktu piedāvājuma analīze un izpēte.
8.Iesaiste jauna dizaina izstrādājuma radīšanā.
9.Konceptuāli idejas risinājumi.
10.Tirgus izpēte un konkurētspējas novērtējums.
11.Mērķauditorijas analīze.
12.Idejas / produkta komunikācijas izstrāde.
13.Kvalitātes aspekti mūsdienu dizaina vērtējumam.
14.Dizaina projektu vadības analīze.
15.Dokumentācija. Prakses uzdevumu detalizēta atspoguļošana Prakses dienasgrāmatā. Prakses dienasgrāmatas un atskaites iesniegšana IMI. Prakses prezentācijas sagatavošana.
16.Iestrādes bakalaura darba uzsākšanai

Nepilna laika neklātiene:
Tiek īstenotas visas tēmas, kas norādītas pilna laika klātienei
Prasības kredītpunktu iegūšanai
Regulāras tikšanās ar prakses vadītāju. Prakses dienasgrāmatas iesniegšana IMI. Sekmīgi novērtēta prakses atskaite un prezentācija. Ieskaite ar atzīmi
Studējošo patstāvīgo darbu organizācijas un uzdevumu raksturojums
Informācijas apkopošana un analīze par uzņēmuma darbību, galveno mērķauditorijas grupu un produktu piedāvājumu klāstu. Dizaina procesa kvalitātes novērtējums.
Studiju rezultātu vērtēšanas kritēriji
Gala vērtējumu veido prakses atskaites, prezentācijas un aizstāvēšanas vērtējums
Obligātā literatūra
1. Uzņēmuma dokumentācija
2. Dizainera profesijas standarts 2010, 279.-285.lpp. [tiešsaiste] [skatīts 12.07.2021]. Pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/klasifikacija/profesiju-klasifikators/profesiju-klasifikators-aktualizets-2021gada-22februari
3. Best K. Design Management: managing design strategy, process and implementation. Switzerland: AVA Publishing SA, 2006. 215 p. 4. Townson D. The seven tenets of human-centred design [tiešsaiste] [skatīts 11.07.2021]. Pieejams: https://www.designcouncil.org.uk/news-opinion/seven-tenets-human-centred-design
Papildliteratūra
1. Bērziņa E. Par dažiem izvēles un kvalitātes aspektiem mūsdienu dizaina vērtējumā [tiešsaiste] [skatīts 12.07.2021]. Pieejams: http://old.design.lv/dizaina-teorija/207-%20par-daiem-%20izvles-un-%20kvalittes-aspektiem-%20msdienu-dizaina-%20vrtjum
2. The handbook of design management. R. Cooper, S. Junginger, T. Lockwood, R. Buchanan, R. Bolan, K. Chung. United Kingdom: Bloomsbury, 2011. 566 p. 3. DK Publishing, Design: The definitive visual history. The United Kingdom: Dorling Kindersley, 2015. 400 p.
Periodika un citi informācijas avoti
1. Teters D. Kā dizains var maldināt?. Dizaina Studija, marts-aprīlis, 2009, 18.-19. lpp.
2. Jākobsone I., Pētersons M., Vokova T. The latest trends of design industry development and perspectives in Latvia. Journal of Business Management, No.3, 2010, p.72-78.[tiešsaiste]. [skatīts 01.02.2018.]. Pieejams: http://www.riseba.lv/lv/zinatne/zinatniskas-publikacijas/journal-business-management 3. Piņķe A. Eko Love: Vai zaļais ir tik zaļš? Deko, februāris, 2017, 43.– 46. lpp.
Piezīmes
Kurss iekļauts TF profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmas "Dizains un amatniecība " obligātajā daļā pilna un nepilna laika studijās.